View Single Post
  #30  
Vechi 10.06.2014, 13:22:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
"
Am vazut ca s-a vorbit despre violenta in familie: poate aveti sansa ca acolo unde locuiti dvs sa existe cazuri mai rare de violenta domestica, insa ea in Romania se afla la cote alarmante: 82.000 de cazuri raportate de violenta in familie in perioada 2004-2011 si 800 decese . (Strategia nationala pt.prevenirea si combatere violentei de familie)
Eu, unul, nu reusesc sa vad legatura intre violenta domestica si comandamentul crestin ca femeia sa asculte de barbat.

Citirea postarilor de pe acest topic imi confirma parerea ca femeile au o mare problema cu ascultarea fata de barbatii pe care singure si i-au ales ca soti. Aici trebuie cautata cauza multor esecuri ale familiilor de azi. Desigur ca unii barbati pot reactiona animalic, batandu-si consoartele. Totusi, nu cred ca majoritatea cazurilor de divort din Ro au drept cauza PRIMA violenta domestica. De obicei, cand se ajunge la paruiala, lucrurile merg prost cam de multisor.

Spiritul de razvratire fata de Evanghelie de care vorbeste initiatorul topicului se poate observa si in vestimentatia la biserica. In timp ce nu stiu daca am vazut de 10 ori barbati care sa intre cu palaria ori caciula pe cap in biserica, majoritatea femeilor intra cu parul descoperit. De acord, multe nu stiu. Dar cele care stiu ce spune Apostolul si, totusi, nu urmeaza acest comandament, parerea mea personala este ca o fac din spirit de razvratire.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote