View Single Post
  #2  
Vechi 18.10.2017, 14:44:47
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Firește că e posibil să fii bun și în afara credinței/vieții religioase. Pe cei care-mi vor sări în cap pentru ce am scris în enunțul anterior îi compătimesc, înseamnă că nu au dat de atei cumsecade. Eu am prieteni din toate confesiunile și nonconfesiunile. Bine, exagerez, animiști n-am întâlnit încă. :) Dar buddhiști, penticostali, catolici, ortodocși, agnostici, indiferenți, atei, hinduși... da. Și îți spun, important e materialul uman. De altfel, creștinismul (și Hristos Însuși cu asta lucrează).

Problema care se pune e că mântuirea unui botezat e fundamental diferită de cea a unui om care n-a avut în viața lui tangență cu persoana lui Hristos, care nu știe nimic despre creștinism. Nu e de ajuns bunătatea firească pentru a te sfinți (despătimi), a ieși din păcat, harul dumnezeiesc e o condiție intrinsecă. În absența lui, nu există pocăință, adică întoarcerea omului de la cele rele ale vieții sale spre Dumnezeu.

Nu îi condamna pe cei care fac binele fără a crede într-un dumnezeu. Nici pe cei care, superficiali sau slabi în credință, nu reușesc să-l facă în ciuda faptului că sunt practicanți. Fondul diferă dramatic de la persoană la persoană. Tu caută sincer ce te ajută pe tine în mod real să fii mai bun. Iar răspunsul va veni singur: Hristos.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote