View Single Post
  #10  
Vechi 12.02.2010, 13:58:13
apex-criss apex-criss is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Locație: Pitesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit coment

Ortodoxia exista numai in adevar!...


afirmatia aceasta plus semnul imperativ al exclamarii.....merge la noi in tara ....dar daca te duci de exemplu in Anglia - acolo poti jigni cu acest semn al exclamarii

In ideea ca te pretinzi ca stiutorul adevarului....toate popoarele si in toate religiile vor sustine ca stiu care este adevarul .....

Si atunci cum sa faci ....o solutie ar fi absortia din celelalte religii sau dintre atei ....
Sau cum se practica mai nou apar religii care sunt cat mai larg ingaduitoare ca sa absoaba cat mai multi adepti.....avand in vedere ca marea masa de oameni isi doreste un oarecare "comfort" sa ii spunem asa.....

apare problema .....marea masa de oameni inteleg adevarul ??? cati dintre noi vor putem vedea ,cunoaste adevarul.....

Sa zicem ca de maine apare o dorinta de apropiere de adevar din partea marii mase de oameni, atunci va aparea problema destructuralizarii ....se vor rupe ierarhiile ....se vor pune pe "0" , pe orizontala tot ce sa construit 2000 de ani....cati vor muri ....haos ...fara forme de evolutie si fara dinamici de dezvoltare ....
Omul nu va avea liniste va incepe sa structureze din nou .....si poate o va face de la "0" catre minus ....si vom ajunge iar la pestera si la oase ...

Concluzia dupa mintea mea este ca nu am evoluat deloc ci stam pe loc....si nici nu vom evolua vreodata..... ne rasucim precum face cainele dupa coada....

Ramane o varianta a credintei intr-un Dzeu intrupat adica a credintei crestine - care salveaza omul .....



Dar cred ca mai degraba ar trebui sa fim foarte modesti ....atat de modesti incat sa ii salvam pe toti de pe planeta ....
apare ideea de separare .....eu cred in recuperarea individului nu in separarea unora de alti ....

De altfel este f greu sa te separi - este ca si cum te-ai diviza pe tine insuti .....spunem "eu",apoi spunem "tu" - tot ca despre eu , sau folosim "el" tot ca despre eu .....deci feedback-uri de constiinta ale celor din jur si nu numai .....Ideea de "separatie" trebuie facuta cu multa delicatete ....radicalismul si extremismul nu duc nicaieri ....(metafizica trupului)....

Poate ca este mai bine sa subliniem diferentele ce apar intre religii si sa regasim frumusetea in aceste diferente .....exista un singur Dzeu....nu poti spune ca exista mai multi ptr. ca ar interveni ierarhie si atunci s-ar ataca conceptul de atotputernic.....

Totusi au aparut oameni care gandesc ca ar putea exista mai multi Dzei sau mai multe universuri .....multivers....oricum prin puterea ratiunii nu ajungi prea departe ....dar sa zicem...


De peste 2000 de ani omul structureaza....tot felul de ierarhii ....eu cred ca ideea este sa nu te pierzi in formele de structuralizare ....si sa iti ti credinta ....

Am inceput sa facem "religie" din gesturi...din manifestari ....simboluri ....exemplu problema calendarelor ....s-au tot schimbat si rasucit .....pana la urma nu mai stii cu exactitate si precizie cand si cum ....si alte religii au probleme cu calendarele .....

Parerea mea , si discutand destul de pueril - timpul a fost inventat de oamenii si reprezinta un "interval" intre 2 puncte...conceptul de "1" sau conceptul de "2"....Cat esti singur timpul nu isi are rostul ....cand apare si o a doua persoana apare structurarea pe intervale de miscare ......apare un feed back de constientizare a trecerii timpului ....

Dar din cate stiu Dzeu a imparti dar nu a despartit....deci trecerea timpului este ca o clepsidra dintr-un om in celalalt si scanteia vietii se perpetua dintr-un om in celalalt....desigur nu exclud ideea nemuririi....sa "intorci " clepsidra ....

Dar chiar daca lucrurile se relativizeaza intr-o forma sau alta ...asta nu ne impiedica sa credem...

Personal nu inteleg logica timpului ....eu tin seama de ea doar ca sa pot supravietui ptr. ca sunt "prins" intr-o structura sociala ......

Cred ca solutia este fluidizarea structuralizarii .....impreunat dar in separatie - si astfel dinamicile de dezvoltare si memoriile in desfasurare sa fie libere....

Dar este foarte greu suntem prea orgoliosi prea mandrii, ne credem prea destepti unii fata de altii ...si tot diferente peste diferente ...baniii au o dinamica draceasca greu de stapanit - nici macar marile burse( in 2010 fiind )nu il pot stapanii .....nici macar stabilirea unui curs valutar nu il poti face pe un timp indelungat ....decat de la o zi la alta ....

Eu as desfiinta banii ...o intrebare interesanta cum putem stabiliza dinamicile banilor????
Sau cum putem sa scapam de timp ??? sa nu il mai constientizam, sa ramanem cu bucuria nasterii a tineretii apoi a batranetii .....