View Single Post
  #21  
Vechi 20.01.2021, 16:37:59
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Toate s-au facut antai teoretic de catre Dumnezeu si orice teorie trebuie sa fie valabila si practic. Modalitatea cea mai buna de a obtine informatiile este de a citi, intelege si crede SCRIPTURILE si Cuvantul lui Dumnezeu de la sfarsit de timp.


Satelitii ajung si stau in miezul Tariei si acolo merg fara oprelisti caci acolo este imponderabilitate, iar daca ar sta in cojile Tariei sau ar fi valabila teoria lor atunci ar cadea rapid la pamant. Ai auzit de sateliti geostationari? E cea mai simpla dovada ca pamantul nu se invarte. N-au motor, nu exista nicio orbita, ci stau asa in Tarie dincolo de stratul coaja in care apele si corpurile cad spre intaritura pamantului.


E proiectia hartei lumii pe o sfera, nimic mai mult. La fel poti face si invers, proiectii ale unor corpuri 3D pe un plan. Programul functioneaza nu daca pamantul e sferic sau plat sau creatia de tip PacMan3D ci pe baza datelor introduse in program si pe baza algoritmilor de calcul. Programul si aparatura da un raspuns si se face corelare cu ce avem practic, real. Planeitatea nu imune diferente caci meridianele si paralelel le poti reprezenta si pe un plan ca drepte paralele si GPSul functioneaza perfect si daca vei considera pamantul si marile un singur plan. Doar ca finitatea creatiei impune un altfel de plan si nu ca cel din geometria spatiului infinit.


Aceasta afirmatie a ta e complet falsa. Toate astea functioneaza tocmai pentru faptul ca avem o creatie descrisa ca in teoria PacMan3D-nD. Daca lucrurile ar sta ca in teoria lor, satelitii s-ar prabusi caci ar fi un echilibru instabil, Pamantul si Luna ar iesi oricand de pe orbita, ar apare tot felul de fenomene ciudate si de ciocniri.

Am terminat Universitatea Tehnica, sectia Electronica si am facut si programare deci crede-ma ca stiu prea bine cum functioneaza aparatura, satelitii, telefonia mobila, instrumentele de calcul si tocmai de asta imi pot da seama mai bine ca altii ca sunt multe minciuni in teoriile lumii si cu toate astea toate functioneaza bine mersi, dar nu pentru ca atunci cand s-au dezvoltat tehnologiile s-a tinut seama ca pamantul ar fi glob sau plat. Deci functionarea aparaturilor si sistemelor de calcul nu e o dovada ca teoria pamantului sferic, planeta, ce se roteste in jurul axei sale si in jurul Soarelui sfera impreuna cu celelalte "planete" si avand Luna ca satelit natural sferic ar fi o teorie corecta, valabila.

Ti-am dat niste experimente simple practice, empirice care pot dovedi indubitabil ca teoriile lumii sunt false. Folosind giroscopul la pol sau intrun avion supersonic poti dovedi ca pamantul si marile se afla pe o suprafata plana intrun plan al unei creatii finite care din pricina finitatii are proprietati matematico-fizice particulare.

Uite aici cum se vede de sus. E clar plat.

Folosesti confuzia teologica pentru a vorbi despre ceva ce nu exista.

1. Termenul Tarie nu denota nimic. Denota coeziune nicidecum altceva. Nu se poate trage o concluzie directa legata de forma.


2.
Orice materie are o forma. Este o axioma a materirei

Pamantul este sau cub sau ceva. Sau rotund ca o bila.

Deci pamantul poate fi sau paralelipiped sau bila - sferoid. Alege, pentru ca nu ai prea multe puncte.

3. Tu spui ca pamantul este plat - nici macar ca are o forma 3D, ceea ce este deja o ineptie, neputand fi o foaie de hartie. Este clar materie intr-o forma.


4. Dovezi elemetnare fizice:

- GPS-ul nu folsoeste proiectii de harti ci foloseste modele geometrice 3D - este gresit ce zici, toata eperienta ta nu iti foloseste cat timp incurci modelare 3D cu proiectii

Uite specificatie GPS care este public data:
https://electronics.howstuffworks.co...travel/gps.htm

Standardele GPS folosesc triangularizare 3D - este informatie publica.

5. Filmuletul care l-ai trimis este in primul rand partial, nu arata imagini complete, este o fabricatie, este confuz si produce confuzie.

Am pus si eu un film clar mai sus care arata ca pamantul este SFERIC.


Aduci argumente care incearca prin confuzie sa demonteze concpete clasice de fizica: TARIA, PROIECTIA, pamant plat dar fara forma geometrica... asta este clar confuzie nicidecum fizica.

Noi discutam aici despre materie si fizica - despre un concept clar de fizica - daca un corp material are o forma geometrica 3d si care este aceea, din putinele optiuni.

Eu iti zic ca pamantul este ca LUNA - daca te uiti la luna este o bila nu este plata. nu este o foaie.

Toate celelalte corpuri ceresti vizibile sunt ca o bila doar pamantul este plat, o moneda ??? Asta este teoria ta.

Este foarte nepotrivit sa spui ca un corp cu masa pamantului este o moneda.

Si atunci cu luna cum ramane, este sferica pe toate partile, dar este si ea plata? Pentru ca ar trebuie sa fie si ea plata si sa o vedem ca o foaie de hartie cand se misca in jurul pamantukui ca o moneda...

Iar daca pamantul este ca o moneda gravitatia ar trebui sa fie diferita la poli...

Contraargumentul cel mai solid este ca gravitatia este aceeasi deci pamantul este ROTUND, SFERIC.

Last edited by gpalama; 20.01.2021 at 16:42:20.