View Single Post
  #18  
Vechi 06.02.2009, 18:21:29
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Un posibil raspuns

Citat:
Īn prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Suna imbucurator ce spui insa greu mi-e de inteles si asta. Deci Dumnezeu ne-a dat posibilitate sa alegem calea care dorim sa o urmam , El mereu ingaduie sa ni se intample una sau alta deci toate se intampla numai si numai cu voia Lui . Insa daca eu in nemernicia mea aleg mereu si in mod repetat, numai calea gresita pana la capat ??( ipotetic vorbind) Tot voia Domnului se numeste ? Nu ne invata sfintii parinti cum ,ca Dumnezeu ne iubeste pe toti si vrea sa ne salveze pe toti?

Deci cum sa inteleg !!! ma repet , ma iertati : se spune ca necuratul are puterea de a prooroci viitorul , are puterea insemnand ca este adevarat , cum sa fac sa nu cred in ceea ce mi-a spus VA ROG AJUTATI-MA SA NU CRED ... o spun tzipand !!!!


Bineanteles ca este voia Lui prin faptul ca El te-a inzestrat cu liberul arbitru (deci nu tu prin vointa ta te-ai ales cu o asemenea insusire) = voia Lui!!!
De aici ce rezulta?
Alegi un drum = voia Lui!
Alegi alt drum= voia Lui!
Deci da, daca alegi in mod repetat numai calea gresita, este voia Lui prin faptul ca a fost voia Lui sa alegi orice cale doresti tu. Dar ca tu alegi calea gresita asta e doar problema ta.
Si asta nu exclude faptul ca nu vor fi consecinte in urma alegerilor tale. Una ar fi cam ceea ce patesti tu, pentru ca orice cauza (aici a se intelege alegerea facuta) are si efect, consecinta (frica ta sau altele).
Exact cum legile naturii sunt atat de exacte (ex gravitatia) iar incalcarea lor ar avea consecinte dezastruoase - cred ca aici nu mai are rost sa argumentez, asa si legile duhovnicesti sunt drepte si functioneaza la fel de incoruptibil fie ca este vorba de mine, fie ca de tine si fie de oricine altcineva ar fi vorba.
Si asa cum nu comentam la legile naturii si le acceptam ca de la sine inteles (daca cineva se arunca de la et x si isi rupe ceva - nu ar comenta absolut nimic si nu s-ar zbarli catre gravitatie,nu? ar fi chiar hilar pentru ca oricine stie ca asa se va intampla) de ce comentam oare la cele duhovnicesti?
Al doilea aspect.
Cel rau este tatal minciunii!
Fara suparare, ci spre binele tau, ar fi trebuit sau macar acuma pune mana pe Biblie si citeste. Caci daca ai sti ce ne invata Iisus Hristos nu ai fi fost nevoita sa deschis acest topic. Sau du-te la Iov - din vechiul testament. Sau citeste din sfaturile duhovnicesti ale Sf.parinti care au lasat totul: casa, masa, parinti, distractii, frati si care chiar pentru sfinenia lor au fost ispititi de cel rau si nu noi.
Pentru ce sa ne temem? Suntem chiar asa de buni ca sa ne opreasca? si daca chiar am fi - am scris deja anterior.
De aici numai nevointa si truda ta mai conteaza.
Scumpa de tine.
Normal ca noi, cei de pe forum putem sa ne rugam si sa stam alaturi de tine.
Dar munca este a ta.
Post, rugaciune, zdrobire de inima si de abia apoi spovedanie si impartasire.
Si atunci ai sa vezi si Dragostea Lui si abia atunci ai sa intelegi ca nu voieste moartea pacatosului ci ca toti sa se intoarca si sa se mantuiasca.
Acuma, ca nu-s placute metodele prin care esti urecheat asta este.
Ce rea este o extractie a unei masele putrezite da ce sanatoasa!
Si cine si-a cautat-o prin viata nepotrivita pe care a dus-o?
Doar noi si nimeni altcineva.
Reply With Quote