Subiect: Sufletul pereche
View Single Post
  #66  
Vechi 27.09.2011, 16:05:23
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Woooow !
Am scris astazi ca bezmetica pe forum, iar acum am ajuns la " sufletul pereche "...grea incercare de imaginatie.
Ce inseamna sufletul pereche ?
Nu cred ca exista o definitie pentru acest concept, cred ca este mai degraba un mit al " sufletului pereche ", si nu o realitate, caci " sufletul pereche " tine de imaginatia ficaruia in parte, si ne tot transformam aceasta imaginatie la fiecare zvacnire de suflet . Fiecare are un suflet, singur, de altfel, perechea acestui suflet nu poate fi decat ceea ce il face sa sa se simta om, adica ceilati semeni.
In iubire, in mod firesc, obisnuim sa exageram, sa polarizam, sa vorbim de vesnicie exact ca-n religie, desi vesnicia s-a nascut odata cu moartea, trupului, spiritului,...a ideii.
Sufletul pereche, daca este sa apelam la aceasta poezie, nu poate fi decat sufletul pe care-l accepti asa cum este, si invers, altfel nu vorbim decat despre suflete potrivnice, asa cum se intampla adesea " intre sufletele pereche ".
Ce mai conteaza, traieste-ti viata fara sa te intrebi de ce si cum, caci s-ar putea sa treci pe langa ea...toate raspunsurile vin oricum, fie ca te intrebi sau nu, fac parte din complexitatea ei.

Foarte, foarte frumos exprimat intelesul sufletului pereche prin prisma dvs! Felicitari!
Reply With Quote