View Single Post
  #131  
Vechi 13.03.2014, 21:26:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Fallen, nu stiu exact la trebuie sa raspund... Parerea mea o stii, ca mi-am exprimat-o de multe ori: fa-ti bagajele si zi bogdaproste ca ai scapat de individ! Meriti un barbat mult mai bun, care sa stie sa te respecte si care sa fie cu adevarat interesat de persoana ta, nu de serviciile tale menajere / gastronomice / sexuale / materiale. Esti o tipa inteligenta si plina de intentii bune, nu mai sta la cheremul unui badaran!

NU, nimeni nu este indreptatit sa maltrateze sau sa discrimineze pe nimeni! Exista si legi si il poti da in judecata daca te bate sau daca te agreseaza verbal.

Despre toleranta in ce priveste persoanele postitoare / nepostitoare se poate vorbi in cazul in care exista un minim de respect pentru celalalt si un strop de bunavointa. E chestie si de educatie, fireste.

Nu, nu cred ca e bine sa iti alegi ca partener de viata / sot / prieten apropiat o persoana care iti este inferioara intelectual / social / moral, daca vrei sa te intelegi bine cu ea si sa ai o comuniune de idei, sa inveti ceva, sa stie sa te sustina, sa nu cazi in autosuficienta...

Da, in Bucuresti, mai ales pe la perferie, femeile sunt discriminate si agresate verbal sau mai rau de barbatii cu un grad de cultura scazut, e un fapt real. Tot lipsa educatiei e de vina. Iar educatia o dam mai mult tot noi, femeile, dar trebuie si un model masculin viu. Ori daca tatal injura, unchiul injura, prietenii injura si fluiera femeile, cum vrei sa fie copilul? Nu ca nu ar fi discriminare si in paturile superioare, dar acolo lucrurile sunt mai subtile.

Despre toleranta. Eu am inceput sa tin post de pe la vreo 10, max. 12 ani, vazand ca ai mei tin post, ca se chinuie sa faca mancare separata pentru mine si ca se feresc sa nu se spurce. Nu mi-a cerut nimeni asta, dar stiu ca bunica a fost foarte bucuroasa cand a auzit dorinta mea, sa fiu si eu ca restul lumii din casa si sa nu mai creez probleme... culinare. Bunicul, macar ca e batran, doreste sa manance ce mancam si noi, ca sa nu ne incurce. Nu am avut insa nicio problema sa ii pregatim mancare cu carne special pentru el.

Iar la serviciu, colegii sunt cu mult bun simt si nu se simt amenintati daca e cineva langa ei care mananca legume sau cartofi prajiti in loc de pateuri cu branza sau carne. La inceput, mai faceau mici comentarii, dar acum s-au obisnuit, ba chiar mananca si ei la fel :)). Totul e insa sa te tii tare pe pozitie, ca daca te vad ca umbli cu jumatati de masura, exista riscul sa nu te ia in serios si sa iti faca sicane.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote