Subiect: Craciun Fericit!
View Single Post
  #19  
Vechi 20.12.2010, 20:21:03
mirceamoraru mirceamoraru is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2010
Mesaje: 10
Implicit

Am spus eu ce am spus, dar nu am pretentia sa se faca dupa cum zic eu toate.. Dar un lucru imi este cert, ca nerabdarea asta si concertaraia asta, oamenii se duc ca sa omoare timpul, auzi tu, turnee! Turneu de tacere si de rabdare nu mai face nimeni.. La Biserica elefterie am vazut o scenta penibila si patetica, tare de tot.. este o doamna care vine cu un C D player si cu Cd-uri de vanzare pe care sunt cantece ,cantate de ea si sta cu sotul ei in frig si zice "poftiti avem cantece cantate cu har si va dam si un autograf" si ea o neconoscuta iar pretul acelui cd este de 200 de mii de lei! dar e plin de har! Asa si "concertele" .. Ce cuvant anapoda ! Concert de Craciun! Nu simtiti? Nu intelegeti? pestera? Pastori? hello? Ring a bell? Smerenie? Lacrimi, pace? liniste? -CONCERT! iata ce am pierdut si ce avem.. Oamenii nu au cutremurul Sfant de asta zic dianinte aceste urari.. le poti lasa pe 24 si le citeste omul cand le citeste.. Nu-mi spune mie ca te impusca evlavia in asa fel ca nu mai ai incotro.. Suntem asa de lumesti si de imprastiati si de lipsiti de umilinta si de smerita cugetare.. Aceste neoranduilei apartin acelora care deasemenea vin la liturghie aproape de Crez Pleaca dupa tatal nostru, se imping ei cu pomelnicul lor in mijlocul slujbei, fac forfota nu au stare, nu au rabdare, pleaca mai devreme, adorm in timpul slujbei, in viata cauta toate cele ale lumii ,vor cariera, slava desarta, mancare si placere ,multa placere, se uita la Tv, nu se infraneaza de la nimic, nu obisnuiesc sa se roage, mintea lor e foarte brambura si nu poate sta in rugaciune.. In aceste suflete apare dorinta de a "ura " mai devreme.. Aica, aoleo, nu mai vine odatab momentul sa mancam fripturile alea? Ia ca lansez eu macar o urare ca m-am plictisit de atata asteptare.. acestia cand rareori postesc abia ultima saptamana li se pare un infern si se duc de Luni la magazin si golesc rafturile si postesc numarand zilele pana la Craciun.. Colindatorii, la fel, asa audienta-asa oferta, va dam craciun, pe caseta, in concert, toata luna, in fiecare zi, peste tot sa faceti supradoza de craciunie.. iata sora draga cum a murit sufletul crestin curat si rabdator, smerita si umilita cugetare la Dumnezeu si la taina Intruparii -Asta este Sarbatoarea de samabata, nu un prilej de petrecere ce am facut noi din aceasta zi.. dar daca nu vrem si nu vrem sa traim asa cum trebuie vom gasi pana dimineata argumente si indreptatiri ale duhului lumesc exact ce am spus eu ca e boala tu ai scuzat ca fiind "normal"..
Ce pot sa mai spun decat ca Imi pare rau ca ati ratat Nasterea Domnului sarbatorind craciunul lumii...
Reply With Quote