Subiect: Icoana unicat
View Single Post
  #137  
Vechi 14.08.2015, 06:58:25
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Poti sa explici tabloul cu parousia?
Dragă Sophia, nu este un tablou, ci chiar o icoană care prezintă a doua venire a lui Hristos si Judecata cea de obste. În partea de sus sunt cei 12 Apostoli, care vor judeca cele 12 semintii ale lui Israel. Pe coloana centrală se arată învierea mortilor si aducerea lor la Judecata de Apoi. În dreapta lui Hristos sunt dreptii, si în stânga este râul de foc, Iadul în care sunt aruncati păcătosii. În partea din stânga jos a icoanei este Raiul, în care Maica Domnului îi asteaptă pe cei mântuiti. Tot acolo este si strămosul nostru Avraam - cred că stii expresia "a fi ca în sânul lui Avraam"... aceasta este ilustrarea. :)

Cred că faptul că oamenii sunt prezentati în grupuri semnifică aceea că judecata cea de obste se va face pe neamuri, si nu individual.

Partea care este chiar în centru, aceea cu crucea, chiar nu stiu ce înseamnă. Mă gândesc că aceia care sunt prosternati la picioare sunt proto-părintii nostri Adam si Eva?! în fine, cu sigurantă mai sunt multe de spus, dar poate se găseste cineva mai iscusit care să explice mai complet aceasta icoană. Si să mă corecteze eventual dacă am spus ceva gresit. Multumesc.

Last edited by tabitha; 14.08.2015 at 08:07:06.
Reply With Quote