View Single Post
  #52  
Vechi 01.07.2017, 23:57:36
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Thumbs up Vedea inchisoarea ca pe un Templu

Citind despre Gandhi au fost multe lucruri care m-au impresionat. A facut vrreo 6 ani de puscarie in lupta lui ptr independenta Indiei. La un moment dat vorbind despre inchisoare o descrie ca "Hotelul domnului George" ,si-a obisnuit atat de mult sufletul si trupul cu incercarile, incat era obisnuit cu ele..Sper sa retin bine numele regelui Angliei, caci cartea" a facut pasi" . Ii dau volumul 1 "Gandhi -sunt un soldat al pacii" la matusamea. Imi spune:"Sa ai rabdare cu mine ca am ceva probleme ,o sa dureze cu cititul."Ea cum e mai credincioasa, tot se intareste din carti religioase +rugaciune cand are probleme in special,si acum are, si se gandea ca nu o sa aiba vreme de Gandhi al meu. Zic "Stati linistita ca eu citesc volumul doi si mai am." Ce credeti dupa trei zile ma suna," Am terminat daca poti adu-mi volumul doi."Ce sa zic, o valoare universala acest Gandhi.

Vorbind de puscarie uneori o vede ca pe un Templu. La un moment dat se opunne discriminarii celor care nu trebuie atinsi,,ca si ei sa aiba drepturi civile. Si incepe un post ,ultimul post ,unde el il incepe ca si cand ar putea si muri, in cazul in care cererile nu ii vor fi ascultate de englezi.Este oprit intr-o stare destul de critica, de la aceaasta sa-i zicem greva a foamei.Multi l-au vizitat extrem de entuziasmati la inchisoare inainte de acest ultim post.Unii il priveau ca pe un zeu in viata.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote