View Single Post
  #53  
Vechi 15.09.2018, 22:59:41
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Thumbs up O tânără din Cluj dă o lecție de viață și generozitate după ce și-a pierdut soțul bol

O poveste de viata interesanta, si cum aceasta tanara a invatat din situatiile de viata intampinate, ce inseamna adevaratele probleme, si cum si-a schimbat viata si prioritatile , pastrandu-si si zambetul pe buze .

"O femeie în vârstă de 39 de ani din Cluj și-a pierdut soțul din cauza cancerului. Această tragedie a făcut-o să vrea să ajute familiile altor persoane care se luptă cu această boală cruntă.
Violeta Fărăgău și-a pierdut soțul în urmă cu câțiva ani, după o lungă luptă cu cancerul. Pe toată durata tratamentului soțului ei, tânăra a văzut pe holurile spitalului cum rudele pacienților căutau locuri ieftine unde să doarmă, iar unii oameni ajungeau să își piardă zile întregi pe drumuri deoarece nu își permiteau o chirie.
Astfel i-a venit ideea casei Filip, numită după soțul său.

Femeia a construit o casă în Cluj Napoca pentru rudele bolnavilor și le găzduiește pe toată durata tratamentului. Când au aflat de fapta sa, mai mulți oameni de afaceri au început să contribuie cu sponsorizări.
„Povestea casei Filip a început în urmă cu doi ani și ceva când eram cu soțul meu Filip în spital. El a fost diagnosticat cu cancer, și atunci am stat mult prin spitale unde am văzut nevoile oamenilor care vin din alte localități. Atunci m-am gândit ce bine ar fi dacă oamenii ăștia ar avea unde să stea aici pe bani puțini, pentru că Clujul e scump”, a declarat Violeta pentru Știrile Pro TV.
Casa construită dispune de șase camere și 12 locuri disponibile.
„Avem camere cu 30 de lei și 40 de lei pe noapte, asta pentru cine stă pe termen lung. Ideea este că ceea ce dau oamenii nu ajung să ne achităm cheltuielile lunare, de aceea contăm mult pe donații și sponsorizări. Am primit primii musafiri în 26 mai și de atunci au trecut pe la noi 45 de persoane bolnave și 50 de aparținători”, a povestit tânăra clujeancă.
Una dintre persoanele care au călcat pragul Casei Filip este Șarlota Rareș, o doamnă din Arad care suferă de cancer la stomac. Ea trebuie să meargă la Cluj pentru tratament.
Ca să plătească o săptămână de cazare la o pensiune în Cluj ar fi costat-o peste 300 de euro. Așa însă, plătește doar 30 de lei pe noapte.
„Vai de capul meu, m-au primit mai bine ca acasă. Numai un zâmbet sunt și doamna Violeta prin câte a trecut și e foarte bună. Nu m-am gândit că mai sunt oameni așa buni”, a afirmat Șarlota Rareș.
Violeta primește ajutor sistematic de la oameni de afaceri din Cluj."

Preluat de la adresa: https://www.unica.ro/o-tanara-din-cl...-cancer-250456
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote