View Single Post
  #3  
Vechi 15.08.2020, 23:50:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Doamne ajută, mă bucur când scriu oameni noi.
Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
E o intamplare cam complicata si lunga.
Toți trecem prin chestiuni complicate, nu pune presiune mare pe tine mai ales dacă situația a trecut și nu mai poți schimba, nu trebuie să te urmărească un eșec prea mult.

Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
Pe loc nu mi-am dat seama, abia ajuns acasa am realizat ca nu stiam daca sambata sa ma pregatesc pt Impartasanie sau aghiazma mare. Am mai intrebat in stanga , in dreapta - unii au zis sa ma duc pt Impartasanie. La fel am gandit si eu, mai ales ca la Craciun imi daduse Impartasanie.
Exemplu de raționament biblic pt situația ta, seamănă cu parabola biblică când un invitat nu știe dacă să se așeze pe scaunele din frunte sau pe cele din spate.

Din precauție se așează pe scaunele din spate, ca să nu fie rușinat și dat de pe loc.

Dacă evitai să te împărtășești nu erai rușinat, dacă nu știi sigur între să te împărtășești sau nu, stai pe loc.


Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
(Trebuie sa fac o paranteza.Eu fac si terapie, iar preotul la care am mers acum mi-a fost recomandat de terapeut. E a doua oara cand vin la el, prima data m-am spovedit la Craciun si ramasese sa revin daca vreau, poate imi va deveni duhovnic, eu nevand unul. Deci am fost la o alta parohie, cum ar veni.)
Frate o părere personală dacă faci terapie psihologică și preotul nu a uitat de tine că de la Crăciun e mult, a fost cam dur cu tine având în vedere că ai o afecțiune și nu ești foarte întremat.
Dacă faci terapie pt dureri de picioare, spate, tot e aiurea că te-a ținut 45 de minute la ușă în picioare.

Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
Am spus toate pacatele la aceasta spovedanie, unele au fost mai grave decat cele spovedite la Craciun. Insa la sfarsit preotul nu-mi spune clar - vino pt aghiazma mare sau vino pt impartasanie, doar mi-a pus patrafirul pe cap si mi-a citit rugaciunea.
Bine că ai spus, nici eu nu ascund nimic, sper să mă curățesc nu să fac impresie în fața duhovnicului.


Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
Cand ajung in fata potirului, preotul ma intreaba 'V-am dat eu dezlegare pt Impartasanie?' M-am si fastacit, nu stiam ce sa spun. Zic 'Nu, dar credeam ca...' M-am pierdut. El spune : 'Stati acolo deoparte, la usa altarului, ca vin eu sa vorbesc cu dvs'
Preotul nu are voie să vădească enoriașul de păcat, este canon clar care-i impune asta.

Părerea mea, nu trebuia să aștepți la ușă, te luai frumos făceai stânga împrejur și stăteai undeva în spate să nu atragi atenția până se termina cu totul slujba și după eventual te duceai să întrebi de agheasmă.

Nu trebuie să fii imobil în fața provocărilor, improvizezi pe loc ceva, fii liniștit că nu te certa nimeni dacă așteptai în spate.


Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
M-am dat deoparte si am asteptat spasit in timp ce toti ceilalti, fara exceptie cred, s-au impartasit. Trece un sfert de ceas, trece jumate de ora. Cred ca au trecut peste 40 de minute. Imi venea sa plang. Aveam impresia ca se uita toti la mine, mai ales ca au vazut cum m-a oprit de la Impartasanie. Apare dupa un timp preotul : 'Pai ti-am spus , ca fratia ta are prea multe pacate si nu va pot da Impartasanie acum etc etc' Eu 'Inteleg, imi cer scuze, dar macar dati-mi agheazma mare sau ceva' 'Bine , atunci mai asteapta'
Oamenii au uitat evenimentul stai liniștit se întâmplă zeci de faze cu copii mici care nu vor să ia împărtășania și preotul îi trimite stânga împrejur pe părinții care-i țin în brațe, ca nu cumva din agitație și dat din mâini să scape împărtășania, nu o să te țină lumea minte că pe data x te-a ținut popa la ușă, nu o să apari în presă :).

Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
Apare dupa un timp preotul : 'Pai ti-am spus , ca fratia ta are prea multe pacate si nu va pot da Impartasanie acum etc etc' Eu 'Inteleg, imi cer scuze, dar macar dati-mi agheazma mare sau ceva' 'Bine , atunci mai asteapta'
Dacă a făcut cearta asta ”că vai ce păcătos ești” de față cu ceilalți popa e destul de nesimțit, există canon de la Sfinții Părinți care interzice să te vădească de păcat în fața altora, sau să dezvăluie secretul spovedaniei.

Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
Nu putea sa spuna de la inceput , de la sfarsitul Spovedaniei ca sa vin pentru aghiazma mare?
Putea să spună dar se va scuza că nici tu nu l-ai întrebat, o șmecherie circulară care evită să recunoască neatenția.
Un preot disciplinat îți transmite tot în timpul spovedaniei.


Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
De ce a trebuit sa ma opreasca tocmai in fata potirului? Ca sa ma jigneasca? Ca sa ma rusineze? Ca sa nu mai vin in parohia lui?
Nu a vrut să te jignească, în cel mai bun caz a vrut să te încerce dacă faci față la un test blitz ca ucenic, în cel mai rău caz te dă la o parte pt că nu ai funcții, bani, etc și vrea să-și facă un cerc doar de oameni cu stare și cu poziție socială.

Nu vrea însă nici să te alunge, nu cred asta, în cel mai rău caz te lasă la urmă în lista de priorități există și astfel de preoți din păcate.


Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
( Eu, desi pacatos, sunt un tip destul de cinstit, pana la naiv uneori, si n-as indrazni niciodata sa trec peste sfatul preotului; daca el zice agheazma marea, atunci asa fac, nu ma prezint la Impartasanie)
Foarte bine să nu-ți pierzi niciodată sinceritatea și corectitudinea, cât despre naivitate, renunță pe cât poți de repede la ea pt că ești bărbat și viața e dură și te mușcă ca o hienă, uneori trebuie să o pleznești peste bot ca un dresor de lei.
Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
Si cum ceilalti toti (cred ca peste 50) au luat Impartasanie si eu nu? Chiar eu sa fiu ultimul pacatos si toti ceilalti campioni ai virtutii?
Unii ascund păcate la spovedanie de rușinea rudelor care vin la Biserică să nu cumva să vadă rudele că le-a dat canon opritor și preferă să mintă prin omisiune ca să primească acceptul și să se camufleze în coada care se împărtășește.

Pe alții îi tratează popa cu două măsuri, dacă e om bogat, de vază, cu poziție, nu-l canonisește ca să nu-l piardă, deși acel nefericit poate are păcate opritoare care însumate ar da zeci de ani de oprire, iar pe unul care e mai tânăr îi dă canon chiar și pt un păcățel mai mic care se oprește 40 de zile.

Tu nu trebuie să te superi, bucură-te că te poți curăța chiar și de cele mai începătoare și generale păcate pe care le fac mulți și nu au o gravitate foarte mare.


Citat:
În prealabil postat de alexlucian Vezi mesajul
In timpul spovedaniei, imi daduse niste sfaturi si mi-a spus sa mai vin pe la el peste vreo 2 luni. Nu stiu daca o sa ma mai duc.
Două luni e foarte mult, poți pierde contactul cu Sfintele Taine sau să cazi în păcate mai mari.

O dată pe lună ar trebui spovedanie.

Să știi un lucru pe care mi l-a zis un duhovnic care a trecut la Domnul, acela care-ți spune că-l deranjezi când vii la el cu păcate grave, stringente arzătoare, chiar dacă vii săptămânal în timpul programului de lucru, acela nu-ți este duhovnic.

Duhovnicul are ușa deschisă pentru tine în orice săptămână, hai să nu zic în orice zi că poate în unele zile nu e fizic prezent la Biserică pt că are program.

Tu nu trebuie să te tulburi, ia întâmplarea ca pe o penitență, prin smerenia ta de 1 oră, te-ai spălat de alte păcate, Maica Domnului ți-a dat o oportunitate azi să te smerești.

Cât despre preot, schimbă-l mai ales dacă stai la oraș, ai la dispoziție zeci de preoți din care să alegi și n-are rost să pierzi timpul cu un preot care nu e foarte receptiv la tine.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 16.08.2020 at 00:42:41.
Reply With Quote