View Single Post
  #2  
Vechi 08.01.2011, 00:37:27
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
buna ziua,
referitor la indiferenta lui Dumnezeu si la fatpul ca permite raul in scop pedagogic ca un bisturiu in mana unui chirurg pentru a ne indrepta. de acord cu aceasta afirmatie atunci cand gresim, dar cum ramane atunci cu ceea ce chiar in acest articol se spune legat de indiferenta? cum ramane cu omul bun care are parte de saracie si de amar, pe cand cel rau se bucura si are toate cele trebuincioase? unde este pedagogia aici si indreptarea prin suferinta? ce a gresit cel bun ca doar este bun si de ce cel rau care ar trebui pedepsit si indreptat, are parte de bucurii si de toate cele bune? unde este dreptatea aici? si de ce un copil este bolnav cand el abia s-a nascut, ce se indreapta la el? sau de ce un om care nu are cine stie ce merite sufletesti se naste frumos si este iubit si acceptat de societate, iar altul care desi ar avea merite sufletesti este izolat de societate pentru ca Dumnezeu l-a lasat sa se nasca urat si neplacut vederii? unde este echilibrul aici si dreptatea? eu cred in Dumnezeu dar totusi aceste lucruri nu mi le pot explica, poate reusiti dumneavoastra sa mi le explicati, dar va rog logic si nu prin prisma dogmaticii si a acceptarii fara sa intrebam, totusi Dumnezeu ne-a lasat cu ratiune ca sa o folosim nu ca sa o ignoram. este motivul pentru care multi oameni se indeparteaza pe nedrept de Dumnezeu deoarece multi preoti nu stiu sa explice logic o intrebare sau o dilema. deci va rog argumente logiceasa cum sunt cele din restul articolului.
multumesc si sa dea Dumnezeu sa avem un an mai bun cu totii! la multi ani!
Iti pui niste intrebari pe care multi si le pun,chiar daca nu recunosc.Sunt firesti de altfel.Unde e echilibrul si dreptatea?Simplu :LA DUMNEZEU.Acum ce faci,incerci sa-l judeci tu pe EL?N-ai sa reusesti.Nu reuseste nimeni.Vrei argumente logice? N-o sa le ai.Singurul lucru care ar putea sa ti se spuna si sa fie adevarat este ca Dumnezeu e corect! Ce e corect pentru El,poate sa fie de-a dreptul incorect pentru tine ,si totusi El e intotdeauna corect!Noi cu ratiunea noastra limitata nu putem cuprinde cum "functioneza" o minte infinita,nu?
Alaturi de aceste intrebari pe care le-ai insirat aici,poti sa-ti mai pui si altele : de ce unele animale sunt hrana pentru altele sau de ce unele pasari nu pot sa zboare,de ce broastele sunt atat de urate si paunii atat de frumosi, de ce brazii raman verzi tot anul,de ce rocile sunt tari si florile sunt catifelate si moi...etc.....Par tot nedreptati nu?
Deci,doar Dumnezeu stie de ce face si cum face si cand face.
Poti sa-ti pui intrebari in continuare,dar sa nu astepti raspunsuri reale.E o iluzie asta.
Doar Dumnezeu stie Adevarul Lui si poate nu suntem suficient de pregatiti sa-l aflam .Poate mintea,inima si constiinta noastra pe langa faptul ca nu l-ar intelege pe deplin,nici nu l-ar suporta !
De aceea zic de multe ori,in multe imprejurari :"incurcate sunt caile Domnului"!
Reply With Quote