Subiect: Ajutor
View Single Post
  #8  
Vechi 18.07.2018, 23:06:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leon94 Vezi mesajul
De ce sa apelam atunci ca crestini ortodocsi la preoti ca sa comunicam cu Dumnezeu? Sunt oameni..
Si eu am fost agnostic (ateu) si am devenit acum cativa ani credincios. Din fericire tu ai inceput sa vezi adevarul, din pacate altii nici nu il mai cauta si il resping cu indarjire (de exemplu Ali Baba).
Si eu la inceput credeam ca toate cultele sunt bune, apoi am inceput sa studiez si am ca exista o singura Biserica, Biserica ortodoxa, celelalte sunt copii nereusite. Asa cum scrie in Biblie, Biserica este stalp si temelie a adevarului, deci tot ce spune e adevarat. Avem nevoie de preoti pentru ca doar ei pot savarsi Sfintele Taine, fara de care nu se poate mantui nimeni. Iisus nu a venit sa aduca o credinta, pentru ca evrei aveau credinta in adevaratul Dumnezeu, avenit sa aduca harul pierdut de Adam , din aceasta cauza nimeni nu se mai putea mantui prin fapte. Iar harul se primeste gratis prin Botez si apoi este mentinut prin spovedanie si prin impartasire. Harul exista doar in Biserica adevarata, in Biserica Ortodoxa.
Reply With Quote