View Single Post
  #8  
Vechi 28.05.2009, 15:46:17
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pai si BOR ia parte la dialogul ecumenic ca si Constantinopolul. Nu vad nici o deosebire. Sunt doar miscari laice care sunt impotriva. Ele exista banuiesc in cadrul fiecarei biserici locale.

Interpretarea asta a venirii antihristului este o interpretare, nu este un adevar revelat.
Va fi probabil o unire gresita sub antihrist, dar nu cred ca miscarea ecumenica va fi la baza.
Nu zic, s-ar putea sa ma insel, dar nu vad semne spre asta deocamdata.

E interesant ca in Antihristul de Soloviov (publicat in sec al 19lea) antihristul obliga toate confesiunile crestine sa se uneasca si sa i se inchine, dar din fiecare un grup condus de un om de seama se opune, de oameni integri care nu accepta. Ai citit cartea? Merita.
Nu este o miscare laica, desi sunt si multi laici care o sustin.
Dar ma mir ca nu esti de parere ca va veni antihristul; mai ales ca te afli in Vestul Europei, unde semnele s-au manifesta mai de timpuriu si mai pregnant. Dar cine nu crede ca va veni, nu crede si gata.

Imi imaginez ca nu ai citit nici cartea al carei titlu ti l-am dat cu ceva zile in urma: "Ecumenismul -o noua viziune ortodoxa asupra ecumenismului sincretist" de Ierom Agapit Popovici, care se gaseste si pe net. Pacat, ai fi aflat niste cate ceva...
Reply With Quote