Subiect: TIMPUL ?
View Single Post
  #4  
Vechi 26.01.2007, 21:40:32
djdragonalb djdragonalb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2007
Mesaje: 22
Implicit

Am auzit de o legenda, a bunicilor/strabunicilor: cea a timpului ce se micsoreaza din ce in ce mai mult. Bunica spunea ca, pe vremea copilariei sale, oamenii aveau timp sa-si termine toate treburile(inclusiv cele de la camp), ba chiar sa se si odihneasca pe la pranz. Acum, bunica a observat ca nici nu-i mai ajunge timpul sa-si faca treburile din curte.
Oare ce e timpul? Sa fie doar cel invatat in scoala(zile, ore, minute, secunde) ? Eu, unul, nu cred.
Timpul este o creatie a lui Dumnezeu, n-a existat odata cu vesnicia, ci a aparut odata cu Creatia. Asta este conceptia crestina.
Dar, ca orice creatie a lui Dumnezeu, nici timpul nu poate sta separat de El, ca de altfel nici noi cei ce ne raportam atata la timp. Pt omul ce se afla in legatura cu Dumnezeu, Timpul,nu numai ca el capata si un alt sens decat cel obisnuit, ci el nu mai are nici aceeasi "marime"(daca se poate spune asa). Pt omul lui Dumnezeu timpul se dilata. As putea da ca exemplu pe Iosua , cel pt care timpul s-a oprit "un ceas"(In urma rugii sale catre Dumnezeu) . Acesta nu este singurul exemplu. Despre acest subiect(timpul, legatura om-timp, etc) este destul de mult de spus.
Reply With Quote