View Single Post
  #18  
Vechi 02.07.2019, 23:29:25
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Fals. Dacă ai spirit simți Duhul. Focul cand vine il simți nu ti se pare. Vântul cand vine il simți nu ti se pare. Simți cand spiritul e luminat în Duh nu e o părere. Sunt lucruri clare, spiritul este separat de ceea ce esti tu ca om. Simți cand ai un spirit în tine, este ceva distinct si este modul prin care Dumnezeu comunică cu tine.
Pavel este exemplul cel mai clar. Prigonea creștinii si nici botezat nu era, dar Domnul a zis nu, tu esti al Meu. De ce? Pentru că în Pavel se afla un spirit. Nu era un om oarecare.
Însă cei care nu au spirit îi depistezi foarte usor prin faptul că vorbesc vag si ambiguu, vorbesc de haruri, daruri si vrajeala de genul. Cam asta e.
MGTOW4life oare te-ai uitat despre ce am incercat sa spun aici?... Nu ai incercat nimic in directia asta. Esti vag si ambiguu.

Citeam un articol foarte interesant despre comunicarea in on line cum multe site-uri si-au inchis rubrica de comentarii pe site-uri. Un fragment edificator:
"Cu siguranță, lumea online nu este o reprezentare fidelă a relațiilor care se înfiripă între oameni când aceștia trebuie să interacționeze față în față. Procentual, în online foarte mulți tac, observă, merg mai departe. Însă minoritatea care merge la extreme într-un mod atât de public dă tonul. „Chiar și o minoritate are destulă putere să schimbe percepția cititorului asupra unui articol”[1], au explicat cei de la revista Popular Science când au anunțat că își închid rubrica de comentarii de pe site, spunând că acestea subminează integritatea științei și duc la o cultură a agresiunii și a bătăii de joc, ce împiedică discursul de substanță. Dar această minoritate gălăgioasă este în creștere. Dacă, în anul 2012, studiile arătau că doar 13% dintre americani fuseseră victimele unui fel de hărțuire pe rețelele de socializare în timpul anului precedent,[2] în anul 2017 deja procentul crescuse la 41%, dintre care aproape jumătate fuseseră supuși unor forme severe de hărțuire.[3] Este o problemă ce ține de noile medii de comunicare? Sau este o problemă care arată că ceva fundamental se schimbă în societate?

Cel mai probabil, este o combinație între cele două. Pe de o parte, cercetători precum Emily Thorson, de la Universitatea din Syracuse, cred că internetul doar scoate ce e mai rău din oameni, dar că mare parte din interacțiunile anormale pe care le vedem azi sunt un simptom al unor probleme sociale mult mai mari și mult mai vechi, inclusiv rasismul și misoginismul.[4] Pe de altă parte, studii realizate comparativ între generații în Statele Unite arată că nivelul empatiei este în scădere de 30 de ani și a suferit cel mai mare declin în ultimii zece ani. Până la 75% dintre studenții de astăzi sunt cu 40% mai puțin empatici față de cei care erau studenți acum 30 de ani și nu înțeleg de ce ar trebui să se ajute unii pe alții sau să încerce să privească lumea și din altă perspectivă."
PANA AICIi am citit articolul copiat si pana aici sunt INTRUTOTUL DE ACORD cu ce scrie. Copiat de la adresa: https://semneletimpului.ro/social/ps...e-empatie.html
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote