View Single Post
  #13  
Vechi 06.10.2009, 12:26:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
A mai fost un topic deschis pe aceasta problema, a greselilor de limba, si nu a avut viata lunga. A disparut, din nu se stie care pricina...

Problema cu "i"-urile este atat de generalizata pentru cei care scriu in limba romana... Nici nu-ti vine a crede... Faceam la scoala zilnic cu elevii mei astfel de exercitii... Pe o ureche intra si pe amandoua iesea.. In zadar fise, exemple, jocuri, cartonase (si la liceu)... Cand le-am spus sa-si redacteze cererea pentri inscriere la Bacalaureat, am vazut formulari de genul: "Subsemnatul ... fiiul lui ..." Nu-mi venea sa cred!

Bafta! Doresc viata lunga acestui topic si sa aiba efectul scontat pentru ca, in cele din urma, felul in care scriem spune destul despre respectul de sine si pentru cei carora te adresezi.
Lasa sa se redeschida. Chiar daca unul dintre cititori o sa invete ceva de aici, atunci nu e munca in zadar.

Cunosc un ins superdestept, care vorbeste fluent cateva limbi straine si care are probleme cu acest amarat de "i". Nu stiu ce sa zic, dar pana am terminat eu scoala n-am observat acest tip de greseala de scriere. E clar ca traiim vremuri apocaliiptice. (cred ca uni simt nevoia sa adauge o litera cand vocala e mai lunga, pe cand alti sunt mai zgarciti din fiire...)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote