View Single Post
  #5  
Vechi 24.07.2011, 09:10:52
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar crezi ca asta e locul unde oamenii citesc pdf -uri pe Internet, cu fonturi proaste, scanate, in limba engleza, fara macar sa li se trezeasca cel mai mic interes despre subiect printr-o eventuala prezentare succinta?
Sorry, eram pe fuga. Si, sincer, ca te stiu ca pe un credincios profund, desi esti maestrul stilului acid pe forum, nu vezi in afirmatia "martirii "ereticilor" nu sunt martiri" ipostaza ecleziala a spiritului de loialitate de firma? "Cumparati de la noi, concurenta vinde marfa proasta. Apoi poate faceti un contract de loialitate cu noi, nu-i asa?". SUBIECTIVISMUL, MAI ALES DE TIPUL ASTA, E UMAN, NU DIVIN. SI NU ARE VREO LEGATURA CU DUHUL SFANT. Cum de oameni ca tine si ceilalti "veterani" ai forumului nu (vreti sa) vedeti asta? Sincer, o spun din inima. Incearca sa nu iei in bascalie afirmatile mele. Sunt barbat si tin la tavaleala emotionala, chiar imi place sarcasmul, inclusiv genul ce il practici, insa...la lucrul acesta am meditat mult; e un subiect scump pentru mine. Si nu, nu sunt genul care poate fi "cumparat", eclesiologic vorbind, ca unii marginali NP, cu obiecte materiale/bani/situatii sa imi schimb credinta. (Memento afirmatiile tale, nitel pripite, pe care le-ai facut cu prilejul marturisirii convertirii d-rei Noesissaa). Sa zicem ca sunt un greco-catolic ecumenist, insa NU in felul "sincretist" al ecumenismului. Cu alte cuvinte, vorba fratelui Erethorn, nu inchid usa mantuirii in nas altora. Adica mantuirea SIGURA o marturisesc din toata inima mea a fi in BC. Insa pentru mine ortodocsii, protestantii si nestorienii NU sunt anatema (chiar notiunea de anatema imi starneste greata), dimpotriva.
Reply With Quote