View Single Post
  #44  
Vechi 14.08.2015, 10:14:53
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ceva ligament de poet ai, coane Ioan! Cum le zici dumneata, niminea nu le zice. Ce pacat ca poezia nu tine de foame nici cat firele de ceapa intre stir! Tocmai am ascultat un interviu cu editori dupa un targ de carte. Ponderea cartii de poezie: doi la suta. Mi-a amintit de procentul cu care poporul a votat lista cu Plesu si Dinescu prin anii 90: 2%.

Dar, sa ne intoarcem la iasomia noastra. Fii bun si teologhiseste putin pe tema versetului:
"Deci, dar, până când avem vreme, să facem binele către toți, dar mai ales către cei de o credință cu noi." (Gal 6:10).

Asa-i ca se desprinde concluzia ca Yasmina ar face bine sa il ajute pe tipul ala, dar mai intai ar trebui sa te imprumute cu o suta de dolari ? Inteleg ca nu stai de loc bine cu recolta.
........:)))
Ești teribil, Mihnea, teribil!
*
Ei bine, nu, celpuțin nu din punctul meu de vedere. Dacă vrei să știi ce aș face eu, ei bine nu fac diferențe între oameni după confesiuni sau altele asemenea ci după intensitatea și importanța nevoii omului.
Uneori iau de la mine și dau altui om dacă săcotesc că el are nevoie mai mare, mai intensă decât mine sau dacă îmi dau seama că ceea ce el face e mai important decât fac eu.
Așa am fost educat, Mihnea. Poate din acest motiv sunt și sărac și am ajuns la rândul meu să cer de la alții.
Dar nu-mi pare rău.
Când umilința mea slujește un scop mai înalt decât mine, nu ezit să mă fac preș.
Reply With Quote