View Single Post
  #59  
Vechi 18.09.2011, 23:15:21
Mirela K. Mirela K. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit Multumim Sfinte Parinte Nectarie!

Doresc si eu sa relatez o minune a Sfantului Nectarie. In Romania am fost profesor de limba romana...situatie financiara deosebita...dar nu ma casatoream. Parintii mei se rugau pentru soarta mea si minunea s-a implinit. Am cunoscut un om painea lui Dumnezeu cu care m-am casatorit. M-am stabilit in decembrie 2002 in Germania. De sarbatorile pascale in 2003 am venit acasa. Tata slabise mult- 10 kg. si era galben ca lamaia. Imi spunea ca nu il doare nimic, doar ca e slabit, probabil anemic. Ne intoarcem in Germania,mama imi scrie un e-mail inca mai vad cuvintele scrise cu majuscule...tata are neoplasm gastric. Prin intermediul directorului liceului unde lucra mama ajung parintii mei la Fundeni. Tata intra direct in operatie, operatie care dureaza 5 ore. 5 ore de rugaciuni fierbinti cu lacrimi in ochi eu in Germania si mama in Romania concomitent. Stiam acatistul Domnului nostru Isus Hristos si al Maicii Domnului pe derost. Minunea a aparut: operatia foarte foarte dificila- o opera de arta, o opera divina. Dupa 1 luna de la operatie vin parintii mei la cununia mea civila in Germania. Un drum lung cu autocarul, imi faceam procese de constiinta, dar vroiam sa-l am pe tata langa mine poate pentru ultima oara. Dupa cununia civila trebuie sa parasesc tara, deoarece viza expirase. Din culmea extazului am fost trezita brusc la realitate. Ma intorc cu parintii mei in Romania, proaspat casatorita, dar ilegal din partea autoritatilor de la evidenta populatiei germane. Acum ma gandesc ca totul a fost bine pus la punct de Maicuta Domnului. 3 Luni am ramas in Romania pana la reintregirea familiei. Atunci a inceput tatal meu chimioterapia, mergeam mereu cu el la spital. La Bucuresti am fost de 2 ori pentru interviu la ambasada. Si am ajuns dupa multe peripetii (nu gaseam biserica, ajungeam pe strazi intortocheate) la Biserica Radu Voda la Moastele Doctorului fara de arginti Nectarie. I-am multumit din tot sufletul meu pentru rugaciunile lui la Maica Domnului si la Domnul nostru Isus Hristos. Vreau sa spun ca de atunci au trecut 8 ani de zile. Tata care fusese la un pas de moarte a devenit un crestin care se roaga in fiecare zi si multumeste pentru sanatate. Parintii au reusit sa se stabileasca definitiv in Germania avand o situatie finaciara deosebita, totul datorita rugaciunilor in momente de rascruce. Eu incerc de 8 ani sa raman insarcinata. Rugaciunile mele la Maicuta Domnului, Sfanta Cuvioasa Parascheva si Sfantul Parinte Nectarie mi-au fost ascultate: sunt insarcinata. Am uitat sa precizez: tata s-a rugat la Sf. Stelian protectorul lui , iar mama la Sfintii Joachim si Ana. Bucura-te Maica Domnului! Bucura-te Sfinte Parinte Nectarie! Bucura-te Sfanta Cuvioasa Parascheva!Bucura-te Sfinte Stelian! Bucura-ti-va Sfintii Parinti Joachim si Anna!Doamne Ajuta!
Reply With Quote