View Single Post
  #4  
Vechi 07.02.2022, 18:17:07
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Problema cu lipsa oamenilor de la liturghie nu-i extinderea programului de lucru sau soppingul intre 8 si 12 ci odihna, somnul, putoreala, trandaveala, motzaiala si trezitul dupa ora 11-12 mai ceva ca sambata.
Problema e și programul că după ce ai lucrat până sămbătă seara târziu nu te mai poți trezi că ești rupt și aici e treaba statului să reglementeze ca-n Austria.

Apoi cei care lucrează, din obligație și lipsă de oportunități în comerț Duminica nu au cum să fie în același timp în două locuri.

Am greșit când am zis că sunt 500.000 în comerț în România, am găsit pe ziarul Financiar că ar fi peste 900.000 de lucrători, nu știu de când e știrea:

https://www.zf.ro/zf-24/oficial-1-3-...omert-17545705

„Pe următorul loc în topul sectoarelor care concentrează cei mai mulți salariați se află comerțul, cu aproape 930.000 de salariați, adică 17% din total.”

Plus că mai sunt fabrici unde se lucrează în ture, deci tura de sâmbătă seara îi rupe că ajung dimineața acasă, nu mai sunt buni de nimic.

Deci sunt peste 1 milion de oameni exploatați Duminica, pentru că statul face câștig necinstit din Ziua Domnului, iar cultele și sindicatele nu se aliază ca în Austria și Grecia.

Când e închis tot în afară de spitale,poliție, pompieri - meserii absolut esențiale, de Învierea și Nașterea Domnului prezența crește la Liturghie.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Iar vara, problema e plecarea in natura in fiecare weekend, la meci, la pescuit, la bar, la barbecue, la sport, la orice numai sa nu auzi de biserica.
Ăsta e păcatul lor, dar măcar nu fac munci Duminica, una e relaxarea, altceva e să robotești Duminica, e păcat mare munca fizică extenuantă Duminica dacă nu are drept scop salvarea vieții, slujirea, etc.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
E mare pacat sa nu participi Duminica la Liturghie (macar la Trinitas), dar omul trebuie sa mearga la biserica si in timpul saptamanii, sa se roage, sa participe la maslu, la alte sarbatori, la vecernie miercuri si vineri cand se tine post... caci postul fara rugaciune te baga in mandrie.
Am luat ca referință Duminica, pentru că dacă nici Duminica nu merge cineva din cauza muncii, probabil nici în timpul săptămânii nu va putea.

Cei care lucrează Luni-Vineri sunt teoretic cei mai odihniți dintre muncitori, cei care lucrează luni-sâmbătă târziu, luni-duminică e clar că nu mai au nici viață religioasă, nici viață de familie nimic.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote