View Single Post
  #470  
Vechi 10.07.2017, 20:15:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
pai nu "urmezi logica mea", o urmezi p'a ta. pur si simplu asa au raspuns romanii la un chestionar, f'o 40% credeau ca pamantul e plat si ca soarele se invarte in jurul lui. exact asta credea si biserica crestina in urma cu cateva sute de ani. si nu e vorba despre ce crezi ci despre ce stii.
pe de alta parte nu-i deloc asa, presupun ca banuiesti ca repondentii respectivi sunt 90% din mediul rural, e foarte posibil ca aia sa mearga cel putin saptamanal la biserica. daca nu ma insel chestionarul respectiv raspundea si la intrebarea asta. as zice ca probabil e chiar invers, cu cat e mai habotnic cu atat e mai sigur ca va raspunde asa la astfel de intrebari.

credinta, religia in linii mari, nu are nevoie de argumente.
Daca citeai si tu ceva, fara sa te fi luat dupa ce spun unii fara sa te informezi, Pamantul plat era stiinta vremii inainte de Aristotel, care a aratat ca Pamantul e rotund. Pitagora a spus asta inaintea lui, dar doar de la Aristotel a inceput sa fie credinta generala. Asta era in secolul IV, inainte de Hristos. In Sfanta Scriptura scrie clar ca Pamantul e rotund.

Geocentrismul (Soarele se invarte in jurul Pamantului) a fost stiinta vremii din antichitate pana la Copernic si Galilei. Asa cum azi e o alta stiinta gresita, evolutionismul, asa era in acele vremuri geocentrismul, era unanim acceptat. Deci nu avea legatura cu Biserica. Biserica Ortodoxa nu s-a opus heliocentrismului, doar catolicii au facut asta, ei s-au despartit de Biserica Ortodoxa in anul 1054 si de atunci nu au mai avut ceva in comun. Stiinta din timpurile vechi spunea si alte multe ciudatenii. La noia teoria geocentrismului e sustinuta de un fost rocker devenit preot: https://ro.wikipedia.org/wiki/Dan_B%C4%83dulescu

Faptul ca Pamantul s-ar afla in mijlocul Universului, aici cred ca o sa ramai socat. Stiinta spune ca noi am fi in centrul Universului (sistemul nostru solar), pentru ca galaxiile se indeparteaza de noi. Dar s-a adoptat si ipoteza ca toate galaxiile se indeparteaza una de alta in acelasi fel. Ultima e doar ipoteza. Uite ce spune chiar Hawking: "Acum, la prima vedere, aceasta dovada ca universul arata acelasi indiferent in ce directie privim ar parea sa sugereze ca exista ceva special in ceea ce priveste locul nostru in univers. Mai ales, ar parea ca daca observam ca toate celelalte galaxii se departeaza de noi; atunci noi trebuie sa fim in centrul universului. Exista, totusi, o alta explicatie; universul poate sa arate la fel in orice directie si vazut din oricare alta galaxie. Aceasta, asa cum am vazut, a fost a doua ipoteza a lui Friedmann. Nu avem o dovada stiintifica pentru sau impotriva acestei ipoteze. O credem datorita modestiei: ar fi fost cu totul extraordinar daca universul ar fi aratat acelasi in orice directie in jurul nostru, si nu in jurul altor puncte din univers! In modelul lui Friedmann, toate galaxiile se departeaza una de alta." Stephen Hawking - Scurta Istorie a Timpului
Reply With Quote