View Single Post
  #230  
Vechi 08.12.2020, 23:05:19
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Este mai degrabă, așa cum am spus un amestec radical de idei extremiste cu tentă religiosa și influente teiste ,dualiste, iudeo - creștine, în care totul este un alb-negru, cu accente întunecate, unde albul devine incolor.
După ce scri nu ți-e clar recitind că pentru unii ca domnia ta ortodoxia este un extremism, un radicalism, un amestec întunecat? Înseamnă că ești din lume și lumea este bună iar orice și oricine nu e ca ea, la fel de libertină, de păcătoasă, de spirituală și de mântuită prin desfrânări defrustrante este ceva rău și frustrant, radical și întunecat.

Îți negi frustrările întunecate inoculate de lume și cu un libaj ce pare elevat arunci pisica neagră la mine în curte închipuindu-ți că eu sunt frustratul și că eu ar trebui să mă schimb sau cei care susțin adevărul ortodoxiei. Nu trebuie să te speri sau să disperi căci nu-ți cer nimic. Dumneata căzând în polemică oarbă o ți pe a ta dovedind că nu-ți pasă de text, de adevăr și că poți arunca mai departe în mine sau în ortodoxie cu radicalism alb-negru, cu extremism, cu amestec, cu ev mediu, cu întuneric, cu intoleranță,etc, autoexilându-te și însingurându-te de parcă ortodoxia te-ar izgoni înapoi în lume. Nu cauți să înțelegi ci negi și etichetezi. Nu te obligă cineva la ceva dacă citești încât să te simți silnicit, târât, amenințat, pedepsit ca să vrei de la mine sau de la ortodoxie ceva mai dezlegat, mai lipsit de claritate, mai lipsit de dreptate pentru a scăpa cu viața ta, aia pe care o duci înaintea lui Dumnezeu mai ușor. Nu-ți cer nimic, nu-ți cer să-mi dai dreptate. Frumos ar fi ca discutând noi aici să cautăm adevărul nepoticnindu-te în noi înșine și în amănunte inutile.

Nu cred în reîncarnare sau în metempsihoză și nici în duhurile lor căzute și asta nu mă face extremist. Extremiștii sunt cei care mă obligă și mă șantajează emoțional pe mine ca să-i cred pe ei și să fiu ”bun” așa ca ei ca să respect și eu lumea lor, minciuna, pila, calea cea largă pe care merg ei susținând că pocăindu-mă după cum cer ei, așa ca toată lumea lor și ascultând de lume și de ei atunci voi fi mai evoluat, mai tolerant, mai bun, mai spiritual, mai deschis, mai ortodox. Între Hristos-lumină-adevăr și minciună-întuneric nu poate să existe unitate și nu adevărul-lumina e cel ce nu tolerează minciuna-întunericul atunci când mărturisește adevărul ci minciuna-întunericul e un rău așa ca lumea încât nu suportă să-i spună cineva că minte și că mințind va face rele și va muri căzând în iad, pentru că nu va mai crede.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 08.12.2020 at 23:31:40.
Reply With Quote