View Single Post
  #26  
Vechi 04.08.2009, 17:02:46
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb lupte

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
Multumesc!Multumesc tuturor pentru atentia acordata!

Cum faci insa cand esti bun si smerit?Diavolul uneori impleteste lucrurile rele cu cele bune de nici nu-ti dai seama.De exemplu faci o fapta buna din tot sufletul,nu te falesti,nu te lauzi,dar cand cineva te apreciaza te bucuri.Cum faci sa ramai neclintit in fata laudelor?

Sau cand renunti la patimi,la rele,la vicii....dar atunci incepi sa te simti deosebit,special!Gonesti necuratul pe o usa si intra pe alta.

Dar cand spui :''Mie necuratul nu-mi poate face rau ca Dumnezeu ma ajuta!'',sau ''Dumnezeu imi da tot ce-i cer ca ma iubeste!'',nu e tot slava desarta?

''Diavolul slavei desarte se bucura cand se inmultesc virtutile''.
E o lupta parca...
Da, este o lupta! O lupta incrancenata si fara sfarsit, pana in ultima clipa. Dar cred ca a gandi ca diavolul nu are spor impotriva noastra datorita rugaciunii e o slava data lui Dumnezeu. Sigur, nu trebuie spus celorlalti, insa in inima te simti protejat de Mantuitor, de Maica Sfanta, de toti sfintii pentru ca pe EI ii chemam in ajutor, si atunci chiar ca diavolul nu are spor in lucrarea lui. Lasa-l sa lucreze cat vrea, asta e treaba lui. A crestinului treaba este de a se ruga pentru a dobandi ocrotirea Bunului Dumnezeu!

M-a amuzat intotdeauna nuvela "Kir Ianulea" a lui Caragiale... (pe aceasta tema)

Spor in toate si nu deznadajdui! Feriti de luptele acestea sunt doar cei din Rai!
Reply With Quote