View Single Post
  #7  
Vechi 08.03.2011, 19:08:13
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Ai un nume frumos, deci te va indruma Domnul prin sf. Pavel... eu ce pot să-mi amintesc de la ei?

1.Postul este pentru cei mai bolnavi, cu trupul, cu sufletul, cu credința, pentru cei împietriți și morți în pofta de autoînălțare prin răzbunare, uitând să se roage spre pocăință ci lăudându-se cu caacități fachirice dobândite ca și când prin meritul lor au rezistat la posturi îndelungi.

2.Pentru că postul ortodox este dreapta dragoste, și dragostea nu se bucură de nedreptate și nu caută ale sale... nu se îngâmfează ca să dea lecții ca de la niște foarte apostoli, foarte teologi... ci voi posti pentru fratele meu mai slab ca nu cumva din pricina credinței mele să cadă în lăcomie și pismă și putoareoare.

3.Păi cine a zis că postul se face doar în timpul liber? Și asta se caută prin post leșinul cât mai des și neputința totală, ca ascultând fără pic de energie să vezi că se poate ca ascultarea singură să se plinească de la Dumnezeu... dacă vrei să te lași în mâna Lui.

4.Păi cine te pune să te arăți sau să spui că postești? Iar dacă cineva te îndeamnă să guști, atunci nu refuza ci gustă fără să ieși în evidență prin deosebiri culinare.

5.Cine mănâncă să mânce și cine nu mâncă să nu mânce și ambii să mulțumească Domnului pentru frați, prieteni și colegi și colege fecioare.

Last edited by vsovivi; 08.03.2011 at 19:10:55.
Reply With Quote