View Single Post
  #10  
Vechi 02.05.2011, 18:47:07
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Ferice de "empirismul" lui Toma care a prilejuit o mărturisire de credință fără egal (Domnul meu și Dumnezeul meu). E o dovadă în plus că Evanghelia nu e o poveste pioasă în patru versiuni, ci exprimă măreția și neputințele oamenilor în fața Domnului, fără retușări și finisări în vederea unei perfecțiuni formale. Sfântul Toma, deși nu prea știm foarte multe despre activitatea lui apostolică în afară de acelea consemnate de Tradiție, a făcut un salt hristologic uriaș iar pericopa al cărei protagonist este are o valoare dogmatică neprețuită.

În acest context nu pot să nu mi-aduc aminte de discuții cu prieteni și cunoștințe pe inepuizabilele teme ale credinței. Am observat că marea majoritate doresc să-și întemeieze credința pe un discurs plauzibil despre rostul vieții, Dumnezeu, mântuire, diviziuni confesionale, eshatologie etc. etc etc. Dacă expunerea rațională a învățăturii creștine nu satiface logica, atunci credința are șanse mici să se înfiripe. E o capcană în care am căzut mulți de pe acest forum (dintre care cel dintâi sunt eu) în speranța iluzorie că noi creștinii avem un răspuns pentru toate câte sunt sub soare și dincolo de soare. În realitate ar trebui să recunoaștem că în secolul XXI credința adevărată se justifică nu prin acceptarea unor argumente plauzibile rațional ci prin experiența directă a credinței în Biserică, asumându-ne responsabil "găurile negre" din doctrină și trecând peste toate încredințați de adevărul transrațional al cuvintelor "fericiți sunt cei ce n-au văzut (nn încadrat totul într-un sistem de gândire perfect rațional și fără sincope logice) și au crezut".
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote