View Single Post
  #4  
Vechi 25.04.2009, 23:39:41
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Moldovenii par să fi descoperit elixirul tinereții. Potrivit statisticilor oficiale, patru din primele cinci județe din țară, ca speranță de viață sunt din Moldova. În această regiune trăiesc peste 250 de oameni care au trecut de bariera celor 100 de ani. Presa de azi publică o mică statistică a centenarilor din județele Moldovei : - Bacău: 75 , - Neamț : 59 , - Vaslui : 46 , - Iași : 35 , -Botoșani : 31 , - Vaslui : 3. Un fost învățător din Bacău spune care este explicația longevității sale, 104 ani : "Am fost cumpătat și m-am ferit de toate patimile care i-au băgat pe alții în mormânt de tineri", a spus bătrânul.
Dumnezeu sa ii tina in continuare sanatosi si in buna pace sa paseasca dincolo la cele vesnice.

PSALMUL 18
Al lui David.

1. Cerurile spun slava lui Dumnezeu si facerea mâinilor Lui o vesteste taria.
2. Ziua zilei spune cuvânt, si noaptea noptii vesteste stiinta.
3. Nu sunt graiuri, nici cuvinte, ale caror glasuri sa nu se auda.
4. În tot pamântul a iesit vestirea lor, si la marginile lumii cuvintele lor.
5. În soare si-a pus locasul sau; si el este ca un mire ce iese din camara sa.
6. Bucura-se-va ca un urias, care alearga drumul lui.
7. De la marginea cerului iesirea lui, si oprirea lui pâna la marginea cerului; si nu este cine sa se ascunda de caldura lui.
8. Legea Domnului este fara prihana, întoarce sufletele; marturia Domnului este credincioasa, întelepteste pruncii;
9. Judecatile Domnului sunt drepte, veselesc inima; porunca Domnului este stralucitoare, lumineaza ochii.
10. Frica de Domnul este curata, ramâne în veacul veacului. Judecatile Domnului sunt adevarate, toate îndreptatite.
11. Dorite sunt mai mult decât aurul, si decât piatra cea de mare pret; si mai dulci decât mierea si fagurele.
12. Ca robul Tau le pazeste pe ele, si rasplatire multa are.
13. Greselile cine le va pricepe? De cele ascunse ale mele curateste-ma
14. Si de cele straine fereste pe robul Tau; de nu ma vor stapâni, atunci fara prihana voi fi si ma voi curati de pacat mare.
15. Si vor bineplacea cuvintele gurii mele si cugetul inimii mele înaintea Ta pururea; Doamne, Ajutorul meu si Izbavitorul meu.
Reply With Quote