View Single Post
  #25  
Vechi 04.08.2013, 01:06:12
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Da- stiu la ce te referi! Am avut si noi in clasa "specimene" de genul asta (altfel erau baieti de treaba- la fotbal sau cand era de iesit sambata seara in discoteca sau biliard, etc erau foarte de treaba!) da' pana la urma mai cu vorba, mai cu diverse argumente "specifice" am reusit sa-i convingem sa termine 8 clase si sa faca o scoala profesionala macar ca sa poata sa-si castige painea!

Poate cel mai mult a contat ca am fost o clasa destul de unita, si chiar daca mai existau mici certuri sau acolo o palma data la nervi, cand era vorba de treaba serioasa cadeam toti de acord sa actionam intr-un anume fel!
Cu profesorii in general "cazuseram" la un "acord tacit", in sensul ca noi in general nu saream calu' iar ei nu fortau nota (exceptand orele de franceza si chimie la care aveam o groaza!), iar intre noi exista un "consemn": daca intre noi baietii ne mai certam sau uneori la nervi mai scapai o palma, nicioadata nu ne comportam urat cu fetele (ca vorba aia si de obraz dar si mai aveam nevoie de vreo tema la romana in special), iar daca cineva din afara clasei se lega de vreunul din noi saream toti.

De exemplul intr-o situatia, dirigintele exasperat de faptul ca la ora de engleza nu eram de loc atenti, ca drept pedeapsa ne-a pus sa spalam toate bancile cu detergent si apa! Va dati seama ce "bucurie" seara sa mai stai inca vreo ora la scoala peste "program"!
Pana la urma ca sa scapam de belea am apelat la ajutorul unor fete din clasa care invatau foarte bine de au reusit sa-l convinga pe dirigente (cu promisiunea ca pe viitor ne "cumintim") sa ne mai reduca din "pedeapsa"!

Last edited by Florinvs; 04.08.2013 at 01:14:44.
Reply With Quote