View Single Post
  #13  
Vechi 04.09.2008, 11:32:28
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

cum, poi ne-a invatzat parintele pr. Arsenie Boca parca cum se face cu tragerea aerului shi expirarea, dar ne invatza parintele arhimandrit Sofronie al manastirii Lainici cum trebuie spusa, shi foarte frumos a explicat domnia sa roadele acestei rugaciuni...

dar am descoperit ca este foarte profunda ca shi intzeles deshi pare simpla, contzine foarte multa shtiintza in paza Mintzii, caci este rugaciunea Mintzii aceasta rugaciune, rostirea Numelui Domnului... iar apoi, cu timpul, mintea ajunge in inima la Hristos shi impreuna cu Duhul Sfant al rugaciunii ducand cu sine mintea cea curata shi plina de intzelepciune, mintea curatzita de Duhul Sfant, coboara spre inima shi e primita de Hristos in stelutza din atriul drept.

Rugaciunea cu atentzia la buric este atentzia catre Fiul, catre partea de jos a locului unde ne pecetluim cu sfanta Cruce, shi este o rugaciune shi o atentzie spre smerenia noastra...

Dar cum se face rugaciunea Mintzii? poi trebuie sa fi foarte atent la rostirea rugaciunii, la cuvintele pe care le rosteshti cu limba, cu gandul, la intzelesul frazei, la inceput in timp ce atentzia ochilor o indreptzi spre un ban de aur asha mare shi gros, un talant cam cu diametrul de 5 cm pe care l-ai avea intre ochi, pe frunte, shi spre nas, shi eshti atent spre el in timpul rostirii rugaciunii mintzii, iar apoi ashteptzi ca sa mearga spre inima acest talant, inima prin Hristos, primind acest talant curatzit al mintzii

Sau rugaciunea inimii este sa te rogi in fatza stelutzei lui Hristos, din atriul drept, shi sa te smereshti ca sa te primeasca shi sa-tzi mentzii rugaciunea spre acel loc plin de Har de la Dumnezeu, spre stelutza lui plina de pace ca o luminitza alba.

Respiratzia trebuie ritmata cu rugaciunea astfel incat sa nu ne incurce in rostirea rugaciunii...

Iar Duhul Sfant datorat rostirii rugaciunii neincetate trebuie sa-l unim, sa-l lasam sa se uneasca cu respiratzia asha fel incat sa ne patrunda in sinusurile interioare spre curatzirea trupului, a capului shi cugetarilor mintzii ca o dulce shi bineplacuta mireasma a smereniei, a gandului smerit... duhovnicesc

dar in primul rand rugaciunea Mintzii, a rostirii Numelui Domnului este o rugaciune de paza a Mintzii ca sa nu fie tarata in isisisisisispita shi sa pazeasca poruncile...

ma iertatzi daca mi-am dat cu parerea ca eu nu sunt un practicant shi nu shtiu decat cam cum am citit, ca defpt eu nu shtiu sa practic rugaciunile linishtirilor sufleteshti in vederea primirii pacii de la Hristos, nu cum o da lumea ne da Hristos cand spune luatzi pacea Mea, pacea Mea o dau voua...

Doamne ajuta shi scuze pentru ca s-a gasit prostul sa invetze pe... :dozingoff:
Reply With Quote