View Single Post
  #46  
Vechi 10.09.2008, 20:28:31
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Laurentiu
Citat:
Īn prealabil postat de scrabble
Big Bang-ul nu este scornit, este o teorie foarte solida care rezista de mai bine de cateva decenii. Fizica, stiinta in general, functioneaza pe principiul urmator: cand cineva vine cu o idee, o teorie noua, ceilalti se reped pe el ca leii, in incercarea de a-i demonstra invaliditatea. Teoriile care stau in picioare sunt alea solide, pe urma carora se merge. Cand cineva vine si demonstreaza indubitabil ca una din teoriile alea solide nu mai sta in picioare, devine noua vedeta in lumea stiintifica.
O teorie solida nu poate exista atata timp cat nu are o baza sanatoasa.

Cand vin cu o teorie trebuie sa am pe ce ma baza pentru a o sustine.

Altfel si un nebun poate veni cu orice teorie. Iar in cazul Bing-Bang aceasta baza solida nu exista.Isi dau doar cu presupusul ca ar fi fost asa dar nu o pot demonstra. Nu exista nici macar un punct de plecare de care sa fie legat Bing-Bang-ul, inceputul acestuia.

Deci atat timp cat este teoria unor minti bolnave..nu se poate numi teorie solida.
Teoriile din fizica au baze foarte solide. Poate ai vrut sa spui ca respingi orice teorie care nu ia in calcul divinitatea nu iti este pe plac. In cazul asta te rog sa citesti raspunsul pe care i l-am dat denissei.

Tocmai pentru ca nu stim ce-a fost la inceput, se merge invers. Se incearca reconstituirea acelor momente si se foloseste metoda stiintifica pentru a pastra in joc numai posibilitatie posibile.

Oamenii de stiinta nu sustin ca a existat un Big-Bang, ei spun ca toate datele avute in prezent sugereaza Big-Bangul ca cea mai buna teorie de urmat.

Daca in anii care urmeaza LHC nu gaseste bozonul Higgs, stii ce se intampla? Jumatate din fizica cunoscuta a particulelor trebuie rescrisa! Si numanui nu-i pare rau, pentru ca am aflat ceva nou care ne face sa ne indreptam teoria.

Bazele despre care zici ca nu exista sunt chiar legile fizicii din ziua de asazi. Prin studierea si imbunatatirea lor si a matematicii, prin observarea galaxiilor indepartate se poate calatori cat mai departe in trecut si se poate vedea cum a fost aproape de inceput.

In mod clar exista un raspuns la tot, dar nu e un dat ca fizica il va gasi vreodata. Asta nu inseamna ca trebuie sa ne dam batuti fara sa incercam.
Reply With Quote