View Single Post
  #14  
Vechi 30.09.2008, 20:52:12
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune
Si nu mai fiti atat de supersitiosi. Cine suntem noi sa spunem ca nu-stiu-care a murit din cauza pacatului cutare?
he :) ce haios esti..

n-a spus nimeni ca Dumnezeu l-a pedepsit cu moartea pe respectivul din cauza pacatului...

se stie ca aderarea la o societate secreta presupune, in mod obligatoriu, si un juramant... un juramant prin care, practic, tu le permiti celorlalti sa-ti aplice o pedeapsa... sau chiar sa te "elimine" (din viata)... in cazul in care dai dovada de lipsa de "discretie" (de fapt, "a fi discret" echivaleaza, de cele mai multe ori, cu "a fi secretos").
adicatelea... daca dai in vileag anumite informatii din interiorul societatii respective (de exemplu, informatii cu privire la ritualuri)... risti sa fii pedepsit sau eliminat.
ba chiar este suficient sa dai de banuit... si imediat esti pus la punct.

daca nu faci parte din societate, dar totusi reprezinti un risc pt ei... iar nu scapi de ei... santaje, amenintari sau chiar mai rau.

sunt periculoase societatile masonice, iar cine a divulgat un secret... oricat de mic ar fi fost... cu siguranta a avut un curaj nebun!

filmul in sine dezvaluie multe secrete... desi eu nu l-am vazut, dar am citit articolul postat mai sus... si vi-l recomand! e destul de lung, dar merita citit!

faptul ca regizorul a murit "de infarct" nu e decat praf in ochi...
or fi ei, masonii, nebuni prin ceea ce fac... dar nici chiar asa... sa recunoasca in fata lumii ca ei insisi l-au "eliminat" din "joc"...
Reply With Quote