View Single Post
  #10  
Vechi 01.10.2008, 19:51:19
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de denissa
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Personal sunt pentru lumanare, ca si la Botez. Stiu ca nu exista temeiuri canonice, dupa cum nu avem temeiuri canonice nici pentru sarutarea icoanelor inainte sau dupa Impartasanie, insa se practica fara temei in multe biserici.
Este adevarat. Eu personal vad in sarutarea icoanelor inainte si dupa Impartasanie o forma de evlavie sau multumire. Problema este ca si in cazul Sf Spovedanii se intampla acelasi lucru. In timpul moliftei sau chiar si in timpul martusisirii pacatelor, se tine o lumanare aprinsa. Eu acum nu stiu cum e bine, din cauza asta v-am cerut parerea. Probabil din cauza slabiciunii mele, ma dezorienteaza astfel de "practici" diferite de la o biserica la alta. Pt mine lumanarea are o importanta deosebita in slujba din noaptea de Inviere, aprinderea ei pentru pomenirea celor vii si celor adormiti etc.
Practic, stiu ca este chiar imposibil sa folosesti la taina Sovedaniei lumanarea. Pentru mine lumanarea este un mijloc de a ma initia in taina. Ma interiorizeaza mai mult un locas unde sunt aprinse lumanarile decat un candelabru cu lumini electrice. Recomand sa citesti Introducerea Episcopului Kallisto Ware la cartea "Imparatia launtrica" si vei afala ce impact au avut candelele din biserica ortodoxa cand a intrat prima data. Aceste lumanari si candele ne ofera un "intuneric supraluminos" in cadrul slujbelor.
Reply With Quote