Subiect: intrebare
View Single Post
  #7  
Vechi 31.08.2015, 22:07:57
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan.mx Vezi mesajul
De ce trebuie neaparat sa te spovedesti inainte de impartasanie? Sa fie asta doar un obicei local? Ca daca stam sa ne gandim lucrul asta nu este scris nici in biblie, cat de des sau rar se poate sa se impartaseasca cineva.

Stiu ca exista canonul Bisericii care spune ca pentru cutare pacat nu ai voie la impartasanie, insa atunci cred ca nimeni nu ar mai fi vrednic. Cine, nu a furat, cine nu a desfranat, cine nu a spus glume sau a ras nebuneste sau cine nu s-a imbatat si cate si mai cate?

Majoritatea pacatelor te opresc de la impartasanie. Asta nu inteleg eu, de ce este regula asta... avand in vedere ca impartasania este pentru iertarea pacatelor si intarire sufleteasca.

Poate interpretez eu gresit.. dar Mantuitorul spune: Beti dintru acesta TOTI. Sau luati, mancati, acesta este trupul Meu..
Pentru ca procesul tehnologic duhovnicesc este mai eficient cupland spovedania de impartasire.

Mantuirea nu este altceva decat o purificare completa a fiintei prin unirea ei cu Dumnezeu.

Spovedania este o purificare de patimile vascoase, in timp ce impartasania este mult mai fina, patrunde pana la radacina duhului pe care il lumineaza si curata.


Teoretic/practic ne putem impartasi si fara o spovedanie preliminara (necanonic) insa efectul purificarii este de o mai mica amplitudine.

Este ca si cum ai vrea sa lipesti doua suprafete nedegresate (care prezinta particule de praf) cu clei.

----

In liturghia budista se pastreaza aceeasi succesiune:
purificare preliminara - impartasire.
__________________

Reply With Quote