View Single Post
  #427  
Vechi 18.01.2021, 06:34:17
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mucegai Vezi mesajul
Am si eu o nedumerire: sotia mea tocmai a născut de curând prin cezariană si i sa spus ca un an de zile de acum înainte nu trebuie să rămână însărcinată. Eu am deja nouă luni de când nu am mai făcut dragoste cu ea, în cazul meu ar fi îngăduit sa folosesc prezervative sau ar trebui să mai stau un an cu sământa pe stoc?
Eu nu ma feresc de a face copii doar ca un an nu trebuie să rămână sotia însărcinată din conditii medicale.
Va multumesc!
Daca din motive medicale sotia nu trebuie sa ramana insarcinata, atunci tu din ce motive pui aici(pe forumul crestinortodox) intrebarea asta? Din motive duhovnicesti, sau trupesti?

Din termenii pe care-i amintesti in mesajul tau deduc ca ati "postit" serios de mult timp si asta m-a impresionat foarte mult si va felicit fiindca astfel s-a nascut un copil de-a dreptul binecuvantat si cu mult har, astfel ca va incurajez sa "postiti" in continuare deoarece copilul va primi in continuare har peste har de la "asceza" voastra neobisnuita, devenind el insusi cu totul neobisnuit de bun.

Ca sa nu apara probleme grave din cauza acumularilor din stoc te sfatuiesc foarte foarte serios sa nu te gandesti absolut deloc la acest aspect fiindca din minte se da prin ganduri comanda la supliment inutil de stoc, care atfel se diminueaza fara oprire (si productia si stocul). In plus, gandurile, pe langa faptul ca duduie instalatia de productie degeaba, mai si incarca negativ contorul emotiv duhovnicesc in defavoarea tuturor.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote