View Single Post
  #12  
Vechi 27.07.2020, 00:14:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Lăudat fie Isus! Într-adevăr mi-am asumat chemarea, printre altele am reuČ™it sa renunČ› atât la fumat cât Č™i la reducere spre 100% a alcoolului. TotuČ™i Č›in sa menČ›ionez că au fost ispite de natura demonica destul de subtile Č™i viclene, în zone pe care eu le cercetasem mai demult, cum ar fi satanismul spiritual, dar tocmai văzând cât de mult se tem de Hristos, m-a făcut sa conČ™tientizez realitatea Lui.Pot spune ca licaresc Č™i frânturi ale credinČ›ei, sunt slabe Č™i firave dar sunt, încerc sa le Č›in aprinse, sa le înflăcărez, dar sincer nu Č™tiam ca odată întors la Hristos, vor fi totuČ™i atacuri exact în zonele cele mai subtile....
In veci, Amin!
Ispita nu poate fi evitata, ea trebuie sa vina, nimeni n-o poate ocoli. Chiar si Iisus a fost ispitit, pentru ca asa functioneaza creatia(universul), Imparatia lui Dumnezeu.
Prin ispita se verifica daca tainele Imparatiei lui Dumnezeu propovaduite prin prooroci, Iisus, apostoli, preoti s.a.m.d. au fost insusite si aplicate de "ucenic" la momentul ispitei; nu ajunge ca invatatura sa fie ascultata si sustinuta, ci, prin ispita, sa fie si verificata aplicarea corecta a ei la timpul potrivit, la ispita.
Niciodata ispita(chiar subtila si vicleana) nu va fi mai mare decat puterea sufleteasca de a trece cu bine peste ea, insa numai invatatura absolvita si certificata deschide nivelul urmator de invatatura, deopotriva cu incredintarea(din partea lui Dumnezeu) de misiuni duhovnicesti corespunzatoare cu nivelul absolvit.
Citat:
În prealabil postat de Serafim7;
As dori sa mai adaug că m-am înscris la Facultatea de Teologie greco-catolică.... Mi se pare cea mai bună alegere din ultimii 10 ani, deČ™i sunt angajat Č™i nu pot renunČ›a la job, mă voi strădui sa ma dedic formării mele spirituale Č™i academice în vederea preoČ›iei... Čšin sa reamintesc ca am mai fost student la teologie ortodoxa, dar am renunČ›at datorita turbulentelor din acea perioada, chiar treceam prin cea mai tumultuoasa perioada a mea...

Singurul aspect asupra căruia as mai insista este găsirea unui îndrumător spiritual....
Un indrumator spiritual este esential, astfel ca insistenta asta nu trebuie slabita.

Ma bucur ca te incumeti sa te lepezi de tine insuti prin studii teologice, lepadare ce o fi inceput "tumultos" pe bancile ortodoxe; gresesc?
De ce spui ca inscrierea la Teologie grco-catolica este cea mai buna alegere doar din ultimii 10 ani? Ce alegere mai buna ai luat inainte?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 27.07.2020 at 06:29:26.
Reply With Quote