View Single Post
  #1  
Vechi 13.10.2011, 21:05:54
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Familia, Mama si copilul

Deschid acest topic , pt ca nu cred ca exista pe undeva pe acest site, mai la vedere, unul in care sa se dezbata problemele legate de familie, cum ar fi : mama si copil.
Aici putem pune intrebari in speranta ca cineva cu experienta, sau in cunostinta de cauza, ne va raspunde.
O sa redau cateva informatii aflate dintr-un alt topic, legat de aparitia unei noi sarcini in PERIOADA DE APALTARE.

Copiii intr-o familie sunt rodul dragostei.
Parintele Arsenie Boca, spune in cartea ,,Tinerii, familia si copiii nascuti in lanturi”, in editia a II-a revizuita si imbunatatita, Editura Credinta stramoseasca, 2004, la pag 12 : ,, Vointa lui Dumnezeu aceasta este : sfintirea si sa va feriti de desfranare. Numai atat este nunta binecuvantata de Dumnezeu, cat este spre nastere de prunci, restul este desfranare.”, iar la pag 13, citez :,, Parintele Arsenie a averizat de atatea ori ca cei ce vor incepe senzualismul inainte de casatorie, chiar cu partenerul sau cu partenera, greu vor plati acest pacat, cu atat mai mult cu cat nu s-au marturisit inainte de casatorie, ca sa isi ia iertare de la Dumnezeu. Traiul rau va fi urmarea pacatelor de dinainte de casnicie.”

Deci, e bine ca omul sa stie dinainte ce e bine si ce e rau, caci, dupa cum spune tot Parintele Arsenie Boca, la pag 34 din aceiasi carte, ,,Dumnezeu iarta, dar nepedepsit nimic nu lasa ! (iarta daca Ii cerem aceasta la spovedanie la preot)”
Iar o vorba laica spune : ,, Necunoasterea legii nu te absolva de vina”.

Atat in cartea de mai sus cat si in ,, Ridicarea casatoriei la rang de taina” (autor Parintele Arsenie Boca), nu am la indemana locurile exacte in care spune, dar ideea este aceasta : daca tinerii casatoriti traiesc impreuna trupeste in perioada in care sotia este insarcinata sau alapteaza se impregneaza in copilul din pantece, respectiv nascut (de data aceasta se transmite prin intermediul laptelui), hormonii care il vor face pe copil sa abia ulterior preocupari sexuale precoce, nu se va putea infrana in viata de adult de la placerile aceastea trupesti (sau o va face cu greutate), va avea semne de razvratire, de a nu asculta pe parinti, sau de a fi irascibil. Un cercetator contemporan, Dr. Bruce Lipton, spunea ca tot ce se petrece in cele 9 luni de sarcina se impregneaza in copil (e posibil si dupa aceea, nu am urmarit documentarul Biologia Parintitului constient, am aflat unele lucruri din alt documentar, dar va recomand sa il cautati pe internet).
Asa ca, daca vrem sa avem generatii de oameni crestini, care sa dea eventuali Preoti buni (spunea Parinte Arsenie Boca :,,Daca vreti Preoti buni, nasteti-i !) ar trebui sa luam in calcul toate aspectele de care am vorbit mai sus. Datoria parintilor biologici este sa creasca copii credinciosi, pe care sa-i daruiasca lui Dumnezeu. Asa se mantuiesc parintii, daca vor creste copii credinciosi si daca vor asculta si implinii poruncile lui Dumnzeu pana la finalul vietii acesteia.

Informatiile pe care le-am luat la cunostinta din alt topic (http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=11634&page=21) sunt acestea :

Dl Dr Mihnea Dragomir mi-a explicat, il citez : ,, după naștere, o perioadă de 6 săptămâni nu există rânduială lunară: în această perioadă vorbim de lăuzie. După încheierea acestei perioade de lăuzie există o perioadă variabilă de timp în care femeia, dacă alăptează, nu are perioadă lunară. La unele femei perioada revine repede, la altele revine abia după sfârșitul alăptării. În această perioadă a alăptării, dacă sunt respectate câteva principii foarte simple, nu apare în primele 6 luni nicio sarcină. Mai în detaliu despre aceste lucruri am scris aici: http://www.doctordragomir.ro/articol...e_alaptare.htm
” . Ii multumesc Dlui Dr pt lamuriri !

Iar Lore86 spune : ,,Nu se poate suprapune o sarcina cu perioada alaptarii. Adica femeia poate ramane insarcinata in timp ce alapteaza, desi daca alapteaza integral scade semnificativ sansa asta, dar odata ce ramane insarcinata gustul laptelui se schimba iar micutul nu il mai tolereaza, il vomita des. De cele mai multe ori se intarca singur.Multe femei au cunoscut ca sunt insarcinate dupa acest lucru.
Asadar, doar in cazuri exceptionale(pana acum nu am intalnit nici unul) femeia gravida mai alapteaza.”

Multumesc, de asemenea, si Dnei cu nikname-ul Lore86 !
Reply With Quote