View Single Post
  #5  
Vechi 13.10.2011, 22:23:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul

Nici eu nu cred ca e bine sa se intarce copilul mai devreme decat ar fi normal, caci nici un lapte nu e mai bun decat cel matern, cred eu. Cel de la farmacie si de la supermarket-uri e clar ca e cel mai putin dorit. N-as da niciodata asa ceva copilului meu, doar de forta majora. Daca va trebui sa ii dau un lapte extern, ii voi da de capra, ca are mai multe vitamine decat cel de vaca si e mai usor asimilabil decat cel de vaca, numai sa am asa ceva in acea perioada. Se mai spune ca laptele de magarita este si mai bun decat cel de capra pt ca ar fi mai apropiat de cel matern, si ca ar avea mai mult calciu decat cel de capra, dar nu sunt cercetari stiintifice care sa sustina cu tarie ca laptele de magarita e mai apropiat de cel matern (a facut cineva analize laptelui matern si celui de magarita ca sa le compare ?), asa ca nu stiu ce sa zic, poate stie cineva mai multe...

Multumesc, Anna21, pt lamuriri, sfaturi ! Doamne ajuta!
Despre lapte.. Eu am alaptat al doilea copil pana la 8-9 luni, apoi s-a intarcat spontan, de la o zi la alta. Au fost doua zile de cosmar in care nu vroia sa bea nici macar apa, plangea in permanenta, nu vroia nici un surogat de lapte.
(desi diversificasem putin, il alaptam cand era insetat).
Am cumparat aproape toate brandurile de formula de pe piata doar sa-l vad ca bea ceva si nu se mai chinuieste. Nu a vrut nimic. Dar le-am gustat eu, ca nu intelegeam cum alti copii le prefera, dar al meu refuza tot. Da, am gustat enfamil, similac, gerber etc.. au un gust cumplit! Unele au gust de metal, unul (nu-mi amintesc acum care) avea chiar un gust vag de peste! Nu ma mir ca le refuza copilul.
Reply With Quote