View Single Post
  #68  
Vechi 16.08.2015, 01:49:54
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Măi, eu am zis "liniște adâncă, incoruptibilă"... Tu ce ai înțeles?

P.S. Nu-i rău textu, ceva din simțămîntu tău a răzbit și pân la mine. Merci.
Atâta doar că n-am priceput cum e cu belciugul ăla din belșug, cu a-ți (de ce nu, pur și simplu, ați?) și cu ... vierii. (Io n-aș prescurta Înviere, nici să mă tai!)
În fine, mi se pare un gest absolut gratuit, sau așa, nițel nefiresc - să mâi imperii întregi la cor cînd "nimeni nu vine s-asculte"... Păi așa ai văzut tu la Festivalu Enescu? Nu ți-e milă de atâta amar de popor? De ce le pui belciug în belșug? Hai, puțină milă, frate, zău așa!...
De-ai înțelege...

Vei înțelege...

Iartă-mi.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote