View Single Post
  #33  
Vechi 08.11.2019, 22:09:24
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

O poveste de viata care am auzit-o de curand si care mi-a placut.

Un tanar care avea 3 copii la un moment dat cand ei au ajuns de cel mai mic a trecut de 2 -3 ani , este informat de seful sau ca e vremea sa plece si el undeva pe alt continent la o mare firma ,la vreo 10.oookm ca altii au facut-o si ar fi si randul lui. Ma rog o deplasate deasta cred ca dura mai bine de 2 ani, bine puteai sa mai vii-pleci in intervalul asta dar jobul tau era acolo la vreo 10.000 km. Omul a stat si s-a gandit a pus in balanta si a spus NU. Un ferm NU. Deci ptr el, familia este mult mai importanta decat nu stiu ce firme disperate. Mie capitalismul in forma actuala mi se pare o CALAMITATE, un CATACLISM unde nu omul este important ci deadline-uri, produse noi etc.

Omul frumos si-a gasit ceva si a renuntat la jobul respectiv si surpriza. Firma noua la testat ce poate face si ia dat mai bine decat fosta firma. Nu este usor de multe ori cand avem niste principii, in cazul de fata omul s-a uitat ce e mai important si fara nici o ezitare a spus :"FAmilia este mult mai importanta decat nu stiu ce job."
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote