View Single Post
  #39  
Vechi 05.10.2009, 17:16:23
stefiedi stefiedi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2009
Mesaje: 4
Unhappy Multumesc de sursa dar...

mersi de sursa;o sa incerc sa caut si eu aceasta sursa,numai ca e o problema...sau mai multe

eu am cerut ARGUMENTE BIBLICE SI PATRISTICE
-eu unul pun baza in ceea ce zic Sfintii Parinti ai Crestinismului (inainte de marea schisma si de toate amestecurile care provin din epoca moderna si pana azi-Masonerie,New Age,Parapsihologie,etc.)nu de un Sinod Ortodox din sec.XX
-avand in vedere ca tot in sec.XX in Biserica Ortodoxa apar culte paralele gen Oastea Domnului ma cam pune sa ma intreb cata providenta divina a fost la aceste Sinoade

ce mi-ai trimis tu sunt canoane bisericesti dar baza pe care au fost formulate as vrea sa o vad,ce i-a facut pe Episcopi sa formuleze aceste canoane(ARGUMENTE pro sau contra acestui subiect),faptul ca cine socoteste canoanele Bisericii o sa arda in iad,anatema si toate cele nu ma impresioneaza.

Daca se poarte demonstra cu argumente solide si concrete faptul ca INCINERAREA este un pacat nu mai zic nimic chiar ma bucur ca o astfel de problema a fost clarificata...

dar daca mergem pe bun simt ,credinta oarba ,tata Floarea ,Popa Ioan sau un episcop/sinod de acum 100 de ani asta nu e TEOLOGIE.
Reply With Quote