View Single Post
  #7  
Vechi 04.12.2010, 18:30:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Atasez si cateva icoane pictate de cursanti:



Ce-ar fi daca pictorii de icoane s-ar intoarce la icoanele canonice? Intoducerea unor semne masonice pe icoane constituie o blasfemie! Atentie la pictarea mainii drepte! Nicidecum mana sfantului sau a Mantuitorului sa nu imite acest semnul masonic de mai jos! Dragii mei, nu e de joaca. Am avut in casa o icoana a Sfantului Nicolae pictata asa si ma intrebam de ce nu pot avea evlavie la Sfantul Nicolae. Degetul mic nu trebuie sa fie intins, caci se formeaza niste ...coarne!

Adica lasam icoanele peste tot, dar le pictam cum vrem noi!
Pai eu nu cumpar asa ceva si nici nu ma inchin la icoane pictate astfel. Unde sunt icoanele in care Iisus era infatisat ca imparat? O fi si Iisus mason si nu stiu eu? Doamne, fereste! Unde ne duceti, pictorilor de icoane? Cui vreti sa ne inchinam? Zeului Pan? Sau lui Cernunnos?
Horned God [SIZE=2][COLOR=#ff0000]Represents the horned god of witchcraft.[/COLOR][/SIZE]
Urecheată Dumnezeu [SIZE=2][COLOR=#ff0000]Reprezintă coarne zeul de vrăjitorie.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=2][COLOR=#ff0000]Pan or Cernunnos.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=2][COLOR=#ff0000]Pan sau Cernunnos.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=2][COLOR=#ff0000]Note the thumb under the fingers and given by the right hand.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=2][COLOR=#ff0000]Notă degetul mare sub degetele și administrat de către mâna dreaptă.[/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote