Subiect: Drumul spre rai
View Single Post
  #7  
Vechi 05.12.2011, 12:32:21
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Ideea e sa incercam sa facem ceva deosebit in fiecare saptamana.

Saptamana trecuta a fost ziua Nationala a Romaniei.

Sa ne rugam saptamana aceasta ca Romania sa devina Gradina Maicii Domnului, sa existe pana la sfarsit, sa aiva religia cea mai buna in ochii lui Dumnezeu pana la sfarsit, sa contribuie definitiv la mantuirea neamului omenesc, la restaurarea creatiei la starea fara de pacat, sa fie o tara prospera atat pe Pamant cat si in rai, ca sa fie o tara fara necazuri, cu multe bucurii si fericire.
De obicei, initiatorul unui astfel de thread, este pus el insusi sub lupa, si daca nu este prudent si nu-si cantareste indelung vorbele, este scuturat bine si de obicei pus la zid. Haideti sa luam partea pozitiva a lucrurilor. Sa nu privim la scapari, fiindca, orice-am crede despre noi, cu totii le avem. Suntem in postul nasterii Mantuitorului si nu cred ca este o ocazie mai prielnica pentru noi sa devenim mai buni cu toti cei din jurul nostru. Fiind mai buni, parca si rugaciunea se aseaza altfel, iar noi devenim mai constienti de propriile pacate. Priviti cu atentie in jur. Nu cred ca este cineva, oricat de sarac s-ar crede, sa nu gaseasca ceva si pentru altul mai sarac decat el. Uneori o vorba buna atarna mai mult decat bijuterii alese... Luna aceasta este un bun prilej de impacare cu cei pe care i-am suparat sau pe care ii facem vinovati de necazurile noastre. In fapt, pentru tot ce ni se intampla, doar noi suntem vinovati, iar asta pentru ca Dumnezeu ne tot trimite incercari sa ne indreptam, pe care noi le bombardam cu reverul peste "gardul" mandriei noastre. "Daca astazi auziti cuvantul Domnului, nu va invartosati inimile voastre!" - spune Sf Ap. Pavel.
Sa ne rugam, nu pentru a avea noi... "cea mai buna religie" si nici sa visam la "lenea cea de toate zilele"... Nu exista tara fara necazuri, iar fericirea este in noi chiar si atunci cand necazurile par sa ne copleseasca... Haideti sa devenim un pic mai intelepti, sa renuntam la ceea ce cautam de obicei, in egoismul nostru, sa ne impacam cu toti, sa oferim cu drag din ceea ce avem mai scump, si sa ne amintim, macar in aceasta luna, ce vrea Dumnezeu de la noi.
Reply With Quote