View Single Post
  #75  
Vechi 25.01.2014, 15:10:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Căutând vorbele părintelui Cleopa despre Sfânta Lumină, google m-a trimis tot pe crestionortodox.ro și așa am dat peste câteva mesaje mai vechi:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...64&postcount=9

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...52&postcount=4


Dacă într-un AXIOS! strigat din toată inima, din suflet-repetații Kęrie, eléison și Gospodi, pomilui stă vreo urmă de isterie... apoi înseamnă că dacă ne-am găsi amândouă în noaptea de Înviere și nu mi-ai înțelege bucuria zicerii HRISTOS A ÎNVIAT, m-ai ocoli a doua zi pe trotuar. Mulțămesc de citire, dar mi-a fost de ajuns.

Nu știu ce anormalități ai zărit în acel filmuleț, dar pe când eram bondoacă la bunica-n ogradă, după slujba Învierii Domnului Dumnezeului nostru, flăcăii satului se urcau pe câte o colină și buciumau cu fața către câmpii, crengăriș, sate învecinate, răspândind tuturor zărilor vestea Învierii. Și pe după codri, ecoul venea cu alte sunete, uneori mai prindeam și câte un "Hristos A Înviat!" adus de-o pală de vânt. Unde-i isteria? În bucuria Învierii? Că omul strigă din inimă AXIOS? Mno, dară, ajungă-mi citirea vechilor mesaje.
Nu ma pot uita acum din nou la filmulet (cel mic doarme).
Imi amintesc vag despre el.
Nu vorbeam de bucuria Invierii din noaptea de Paste. Vorbeam de cum se manifestau unii credinciosi la slujba luminii de la Ierusalim. Atunci mi s-a parut prea mare dezlantuirea sentimentelor si nu o atmosfera de bucurie duhovniceasca - cum este in noaptea de Paste la o biserica normala.
Nu pretind ca am dreptate. Poate este o chestiune de gust si de sensibilitate personala. Nu mai stiu ce legatura avea asta cu discutiile depsre celelalte confesiuni si dialogul ecumenic. A, da, cineva zicea ca ar fi dovada ca ortodoxia se gaseste in adevar.
Poate ar fi bine sa lasam asta la o parte aici.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 25.01.2014 at 15:12:47.
Reply With Quote