View Single Post
  #66  
Vechi 28.05.2014, 18:54:06
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Si eu sunt de parere ca nu trebuia sa se desparta (al meu de fosta), mai ales ca spune mereu ce buna era in comparatie cu mine, ce muncitoare, gospodina, si ce mama buna ar fi fost. Mi-a marturisit ca el crede ca ea s-ar fi descurcat nu cu unul, ci cu 10 copii, dc ar fi avut, dar nu e sigur ca s-ar fi descurcat el :). Am intrebat de ce nu s-au cununat si la biserica, si a zis ca "nu avea rost pt ca ea mai facuse asta inainte"(era la a 2a casatorie). Acum ma intreb, daca era asa buna, cum de n-a avut noroc de un barbat pe masura?
Știți cum este. Oamenii în unele momente de nemulțumire tind să-și amintească de unele lucruri/persoane din trecut și comparîndu-le cu prezentul ajung să înțeleagă că era mai bine în trecut și invers. Tocmai de acest lucru încearcă să ne ferească Dumnezeu. Știind că omul nu poate fi niciodată mulțumit Dumnezeu a încercat să prevină acest lucru condamnînd recăsătoria. Aveți versetele mai sus.Cum Diavolul face totul invers voii lui Dumnezeu a introdus gîndul recăsătoriei îmbrăcîndu-l într-o altă formă cu scopul de a ascunde gravul păcat care se comite.
Reply With Quote