View Single Post
  #39  
Vechi 28.04.2012, 02:42:24
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit Alegerea sotului

Fratilor,

Pentru multe dintre aceste femei agresate, am o intrebare: Cand v-ati ales sotul, l-ati ales dupa multa rugaciune? L-ati intrebat indelung pe Dumnezeu daca acela este omul alaturi de care va este randuit sa traiti?

In aproape toate cazurile raspunsul este negativ. De aceea, ignorarea Voii lui Dumnezeu atunci isi arata roadele mai tarziu. Aceasta este o explicatie de ordin duhovnicesc, nu o justificare a agresivitatii.


Violenta in familie vine din faptul ca familiile nu se intemeiaza pe principii crestine. Patimile si implinirea altor pofte si dorinte nebinecuvantate primeaza in multe casnicii si rodul se arata mai tarziu. Lipsa rugaciunii, lipsa pocaintei aduc cu sine durere. Culegem ceea ce semanam.

Ce este de facut in acest caz?

Ne pocaim in primul rand ca nu am ascultat de voia lui Dumnezeu, ca nu ne-a pasat de ceea ce a voit Dumnezeu pentru noi, ca nu am avut incredere si rabdare ca sa descoperim voia Sa pentru noi si sa asteptam persoana potrivita.

Sa stim ca in primul rand din pricina noastra suferim, din pricina faptului ca am dus o casnicie fara Dumnezeu. Insusi faptul ca te casatoresti cu un necredincios/o necredincioasa. Criteriul credintei nu este important pentru cele mai multe cupluri....apoi se constata ca fara credinta si ascultare de Dumnezeu lucrurile o iau in directie gresita.

Iata asadar neascultarea. Dar Dumnezeu, in marea Sa milostivire, are o cale pentru fiecare. Dar omul sa vina inaintea Lui cu durere pentru pacatele sale si sa Ii ceara ajutorul si indrumarea.


Duhovnicul nu iti va spune ce sa faci, insa iti va spune CE VOIESTE DUMNEZEU DE LA TINE! Si acest raspuns il vei primi daca te-ai pregatit pentru el, daca te-ai rugat inainte sa iti dea Domnul raspuns prin duhovnic.

Cine a trait Taina aceasta stie ce vorbesc. Cine nu...ramane pe dinafara, pentru ca exprienta aceasta ii este ascunsa din pricina mandriei si a ignorantei sale.

Ori punem sufletul pentru Dumnezeu, ori nu-l punem. La Dumnezeu nu se merge cu jumatati de masura...te lasi in voia Sa, te incredintezi in mana Sa sau vrei ceva de genul: Dumnezeu cu ale Sale si eu cu ale mele si din cand in cand mai facem schimb??

Nesinceritatea si instabilitatea omului care are impresia ca Dumnezeu trebuie sa fie la dispozitia lui!

Femeilor, luati-va in serios chemarea frumoasa pe care o aveti pe acest pamant si daruiti dragostea in adevar! Iar dragostea este Insusi Dumnezeu! Daruiti-L pe Dumnezeu tuturor celor din jur. Si ca sa-L daruiti trbeuie ca voi insiva sa-L aflati mai intai si sa-L iubiti. Nu puneti creatura in locul Creatorului!

Multe femei si-au divinizat sotul....si s-au inselat amarnic, pentru ca idolul a cazut. Si nu mai stii de unde vine suferinta: din pricina dezamagirii? din pricina agresivitatii? din pricina neascultarii de Dumnezeu? din teama de esecul evident? din rusinea ca ce zic ceilalti?
__________________
www.iosifcristian.blog.com
Reply With Quote