View Single Post
  #30  
Vechi 21.02.2018, 16:33:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cand vorbesti despre biserica, te poti referi la diferite grupuri, diferite aspecte, diferite intelegeri ale termenului. Cand cineva vorbeste despre biserica, se poate referi, bunaoara, la o institutie care isi doreste cat mai multa putere, care poate ca nici nu crede in Dumnezeu , care cauta sa manipuleze multimile prin amenintari, pentru a tine masele sub frica si teroare si a exercita control. Daca la aceasta definitie a termenului te referi, raspunsul probabil ca este "da".

Pe de alta parte insa, prin termenul biserica se poate intelege si "crestinii care urmeaza invatatura Noului Testament, urmasii lui Iisus". Eu cred că, în fiecare veac, crestinii practicanti chiar au crezut ca Iisus revine in timpul vietii lor. Si astazi e la fel. Toti crestinii autentici cred ca revenirea lui Iisus este foarte aproape. E posibil ca Iisus să revina peste doar 2000 de ani, sau peste 20.000 de ani? Teoretic, da. Insa eu cred ca El va reveni in timpul vieții mele. Apostolul Pavel credea la fel. Si, de atunci incoace, toti crestinii. Acesti crestini NU ameninta omenirea cu revenirea lui Iisus, "stiind" ca El nu va reveni niciodata. Ci ei chiar cred ceea ce spun. Cine ii acuza, o face in mod gratuit.
Pertinentă și binevenită postarea ta , dar să nu uitam :
《Și se va propovădui această Evanghelie a împărăției în toată lumea spre mărturie la toate neamurile; și atunci va veni sfârșitul.》
De reținut: 《LA TOATE NEAMURILE 》
Doamne ajută!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote