View Single Post
  #12  
Vechi 06.08.2018, 14:19:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Excelent ce a scris Florin-Ionut! Partea proasta e c a exista unii oameni care chiar au nevoie sa bea multa apa. Eu nu am problema in a sta nemincat chiar si trei saptamini, insa nu pot sa nu beau apa mai mult de o zi. Florin-Ionut, ce poti sa recomanzi, in privinta modalitatilor de tinere a postului negru, celor de tipologia mea metabolica? Merci.
În primul rînd recomand să te documentezi temeinic. Nu e de joacă. Nu te arunci într-o sesiune de post aspru pentru că așa a zis sau a făcut cineva pe net. Mulți și-au deteriorat sănătatea în loc s-o îmbunătățească, alții au murit pentru că s-au realimentat cu mîncare nepotrivită.

Cîteva sfaturi? Mai întîi trebuie să poți ține un post vegetal de lungă durată. De genul celor lungi ortodoxe. Apoi să începi cu postul doar cu apă, maxim 10 zile. Trebuie să știi ce te așteaptă în timpul sesiunii și cum să te realimentezi corect. Pot să te ajut dacă vrei. Am monitorizat de la distanță trei oameni și unul care are cancer, în oraș. Eu însumi am făcut asta de multe ori.

După cîteva sesiuni cu apă, poți ține post negru, original și autentic: fără măncare, fără apă, eventual fără se te atingi deloc de apă. Este cel mai puternic tip și cel mai periculos. Se ține maxim 5 zile deoarece următoarele sînt extrem de greu de suportat și te poți alege cu leziuni iremediabile ale creierului. Dar și după o zi jumate sau două poți ajunge la urgențe dacă intri în post dezhidratat! Deci nu te apuci de așa ceva pînă nu capeți experiență cu celelalte tipuri de post aspru.

Și trebuie să stai relativ bine cu ficatul și cu rinichii. Să nu ai defecte majore la aceste organe, primul cu rol de a metaboliza corpii cetonici și de a detoxifia, al doilea de a elimina toxinele hidrosolubile.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote