View Single Post
  #106  
Vechi 07.06.2011, 12:08:00
dorumuresianu dorumuresianu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu vorbesc de arderea ei in piata publica pentru a demonstra ceva, ci pur si simplu ca o alternativa de a fi pur si simplu aruncata la gunoi si cineva in necunostinta de cauza sa o gaseasca si sa interpreteze altfel gestul.
Într-adevăr, o Biblie Cornilescu e "periculoasă", dacă nu e arsă există întotdeauna riscul ca cineva s-o găsească și să se pocăiască în urma citirii ei. De fapt același "risc" e valabil și în dreptul Bibliei ortodoxe găsite de un om nealiniat religios.
Cunosc o asemenea experiență a unei femei ortodoxe care a găsit o Biblie la gunoi. A luat-o, a curățat-o și sub călăuzirea Duhului Sfânt a citit-o. Astăzi este adventistă.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ereticilor nu prea le da mana sa foloseasca cuvantul "eretic" :)
Nu degeaba in varianta Cornilescu erezia ca pacat de moarte este tradus ca "certuri intre partide".
Stii tu, partide ca la fotbal..
Cred că mai degrabă e vorba de partide ca la Parlament. Nu degeaba fariseii și saducheii (membrii ai Sanhedrinului) sunt amintiți în Faptele Apostolilor ca [αίρεσις] adică fracțiune, partidă (F.A. 5,17; 15,5). Cuvântul a ajuns la noi ca „erezie”, dar la început nu avea acest sens negativ.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In linii mari, cum ziceam nu poti rupe traducerea de o anumita viziune teologica
Perfect adevărat. Traducătorul poate lăsa amprenta viziunii lui confesionale asupra versiunii lui, însă există o anumită limită peste care n-ar trebui să treacă și anume deformarea sensului ori chiar scoaterea/introducerea de cuvinte în raport cu originalul.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa inteleg ca esti acelasi aparator fanatic inclusiv a traducerii facute de "Martorii lui Iehova", unde deformarile sunt vizibile si ofensatoare chiar si pentru neoprotestanti?
Dezavuez versiunea "Lumii noi", totuși această atitudine nu mă conduce la gesturi precum arderea Bibliei. Nici măcar broșurile lor nu le ard, ci le accept ori de câte ori am ocazia. Orice astfel de broșură ajunsă în bilbioteca mea, nu mai ajunge la o persoană labilă din punct de vedere religios.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Depinde de credinta ta, pentru un (neo)protestant se pare ca a scuipa si arde o icoana nu este un pacat, daca vremurile ar fi altfel nici sa dea foc la o biserica n-ar fi.
Desigur exagerați. Încă n-am auzit de neoprotestanți să scuipe, să înjure ori să ardă icoane și biserici. Totuși asemenea lucruri reprobabile se mai întâmplă pe ici-pe colo, cred că intuiți ce apartenență confesională au persoanele incriminate...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cei care au fost eliminati nu din cauza convingerilor au fost eliminati ci a modului in care au gasit de cuviinta sa le exprime si acelasi tratament sunt sigur ca l-ar fi primit oriunde si oricine daca ar fi procedat la fel.
"Eliminarea" neoprotestanților de pe forum nu s-a făcut niciodată din cauza exprimărilor licențioase, acest lucru este evident.