View Single Post
  #8  
Vechi 01.12.2009, 10:11:46
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
De astazi chiar incepe sezonul colindelor! :)

Colindul Sf Andrei: http://www.crestinortodox.ro/cantari...gu-126862.html

Pacat ca dirijorul corului nu si-a dat seama ca daca se canta intr-o cladire gen catedrala catolica cu rezonanta puternica trebuie sa se cante putin mai rar, altfel rezonanta omoara intelesul cuvintelor. Dar cred ca se gasesc si variante mai bune pe youtube.
Iata textul. Sigur te va ajuta.
„Colo pe grindei,/ Crâng de alunei,/ Val de arțărei,/ Sfânta mănăstire,/ Loc de tăinuire/ Și tămăduire,/ Și pitește-n tei/ Casa lui Andrei,/ De la schit la cruce,/ Scară care duce,/ Din cruce la schit,/ Scări de coborât.../ De la schit în sus,/ Crucea lui Iisus,/ De la cruce în tei/ Casa lui Andrei.../ La schitul din tei/ Crucea lui Andrei,/ Cine că-mi venea/ Și descăleca?/ Venea Decebal/ Călare pe-un cal,/ Sfinții că-i găsea,/ Cu ei că-mi vorbea,/ Dar nu se închina,/ Nici cruce-și făcea./ La schitul din tei,/ Crucea lui Andrei,/ Traian că venea,/ La slujbă ședea,/ Slujba asculta,/ Și îngenunchea,/ Și nu se închina.../ Pe murg călărea/ Și cale-și lua,/ La cetatea lui,/ A Trofeului.../ Andrei col-la schit/ Uita c-a ieșit,/ Cu papucii lui,/ Talpa raiului,/ Și potcapuâ lui/ Arca cerului,/ Cu veșminte sfinte,/ Frații înainte,/ Cu toiag și cruce,/ Candele-n răscruce,/ Lumânări aprinse,/ Vâlvătăi cuprinse.../ Iară Sânt Andrei/ Sub crucea din tei,/ Schitul din grindei,/ Se roagă mereu/ La bun Dumnezeu“.
Reply With Quote